Ogień strawił stodołę i drewniane budynki

Pożar powstały w godzinach nocnych jest szczególnie niebezpieczny, ponieważ od jego powstania do zauważenia może minąć wiele czasu, w którym płomienie się rozprzestrzeniają.

Dziś, 19-go marca w godzinach nocnych otrzymaliśmy dyspozycję ze SK KM PSP w Płocku, aby udać się na ul. Płocką w Słubicach, gdzie za jedną z posesji doszło do pożaru trawy. Do zgłoszenia udaliśmy się zastępem GBA.

Dojeżdżając do miejsca zdarzenia, w oddali widzieliśmy łunę, okazało się, iż do pożaru doszło na ul. Wiślanej w Słubicach. Szybkie rozpoznanie dało nam lepszy ogląd sytuacji, doszło do pożaru drewnianej stodoły i niewielkich, również drewnianych, budynków gospodarczych. Delikatny, ale zauważalny, wiatr kierował płomienie na budynek mieszkalny, szczęśliwie niezamieszkały. Nasze działania prowadzone były na dwóch frontach. Z jednej strony woda podawana była w natarciu na palące się resztki drewnianych budynków, z drugiej strony, w obronie na budynek mieszkalny. Niestety w części gospodarczej budynku mieszkalnego znajdowały się drewniane elementy wyposażenia oraz składowana była słoma, która uległa zapaleniu. W celu wykonania dostępu do tej części budynku niezbędne było wycięcie drzwi przy pomocy piły do stali. Dodatkowo niezbędne było odłączenie prądu od budynku. Warunki wymagały pracy w aparatach ODO. W trakcie naszych działań na miejsce dotarły zastępy z JRG nr 2 w Płocku i OSP w Gąbinie oraz policja. Dzięki wskazówką mieszkańców udało się zlokalizować hydrant, od którego zbudowana została linia zasilająca do naszego pojazdu. Droga na czas działań była całkowicie zablokowana.

Pożar po kilkudziesięciu minutach został przyłapany, a kolejnym krokiem było przelanie pogorzeliska, na które obok resztek drewnianych budynków złożyły się również słoma oraz zarośla.

Po zakończonych działaniach zastępy wróciły do strażnicy.

Siły i środki:

369[M]21 GBA Mercedes-Benz Atego – OSP w Słubicach

369[M]06 GCBA MAN TGM – OSP w Gąbinie

362[M]25 GCBA MAN TGS – JRG nr 2 w Płocku

Y258 Opel Astra – KP w Gąbinie