Ogień w kominie

Okres grzewczy jest zawsze czasem zwiększonego zagrożenia związanego z powstaniem pożarów w przewodach kominowych budynków.

W miniony wtorek, 26-go grudnia, w godzinach popołudniowych Dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Płocku odebrał zgłoszenie o pożarze w kominie budynku mieszkalnego, do którego doszło przy ul. Polnej w Słubicach.

Do zdarzenia udały się zastępy GBA oraz SH z naszej jednostki. Dojazd pod wskazany adres utrudniała droga gruntowa, która przy panujących warunkach atmosferycznych była znacząco nasiąknięta wodą. Kiedy dotarliśmy na miejsce zgłoszenie zostało potwierdzone, doszło do pożaru sadzy w przewodzie kominowym budynku mieszkalnego.

Do naszych działań należało wygaszenie pieca oraz usunięcie z niego pozostałej części opału. Następnie przy pomocy gaśnicy proszkowej stłumione zostało zarzewie w dolnej części komina. Przy pomocy podnośnika z koszem ratownicy dostali się do wylotu komina, gdzie ponownie użyta została gaśnica proszkowa. Kolejnym krokiem było oczyszczenie przewodu kominowego i wybranie z niego resztek tlącej się nadal sadzy. Sprawdzone zostało również poddasze budynku, gdzie jak się okazało tlił się jeden z elementów drewnianych konstrukcji dachu, który został przygaszony przy pomocy jednej linii gaśniczej. W trakcie naszych działań na miejsce dotarł również zastęp z JRG nr 2.

Po zakończonych działaniach zastępy wróciły do strażnicy, po drodze myjąc samochody bojowe z błota.

Siły i środki:

369[M]21 GBA Mercedes-Benz Atego – OSP w Słubicach

369[M]67 SH Star 29 – OSP w Słubicach

362[M]21 GBA Renault D16 – JRG nr 2 w Płocku