Orkiestra Dęta zagrała w Radotkach

W 2011 r. dzień 1 marca został ustanowiony świętem państwowym – Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Jest to święto, honorujące i upamiętniające żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic Rzeczypospolitej Polskiej.

W minioną sobotę, 2-go marca, w Radotkach pod Płockiem odbyła się VII edycja wydarzenia „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”, które Honorowym Patronatem objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej – Andrzej Duda. Swoim występem uroczystość uświetniła Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Słubicach, pod batutą kapelmistrza Szymona Ogrzebacza. Orkiestra zagrzewała do biegu uczestników wykonując utwory patriotyczne. Po zakończonym występie muzycy otrzymali upominki w postaci medalów, koszulek oraz podziękowania od organizatorów.

O historii biegu przeczytać można na stronie www.tropemwilczym.pl – W 2013 grupa pasjonatów i działaczy społecznych postanowiła zorganizować „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” w lesie koło Zalewu Zegrzyńskiego. Pierwsza edycja biegu miała charakter surwiwalowy a wzięło w niej udział 50 uczestników. Rok później, dzięki wielkiemu zaangażowaniu ludzi z Fundacji Wolność i Demokracja, która organizuje go do dzisiaj, bieg zaczął nabierać rozpędu i został przeniesiony w miejsce znane z późniejszych edycji w Warszawie – Park Skaryszewski. Pobiegło wtedy 1500 biegaczy! Od 2015 bieg ma charakter ogólnopolski i na stałe wpisuje się w kalendarz wydarzeń biegowych. W 2017 roku w Biegu wzięło udział ok. 60 000 uczestników z 281 miast: 229 miast-partnerów, 6 miast zagranicznych (Wilno, Londyn, Nowy Jork, Chicago, Herdorf-Dermbach, Ingleburn), 41 miast (w ramach biegów garnizonowych) oraz 5 misji wojskowych za granicą (Kosowo, Afganistan, Irak, Kuwejt, Bośnia i Hercegowina), gdzie hołd Żołnierzom Wyklętym oddali nie tylko polscy żołnierzy, ale również żołnierze z  USA, Węgier, Danii, Ukrainy itd.

Zdjęcia: https://www.facebook.com/orkiestradetaslubice/

Informacje: http://tropemwilczym.pl/