Ostatni raz pożegnaliśmy Druha Ryszarda

Pożegnania zawsze są trudnym momentem, szczególnie wtedy, gdy wiemy, że zegnamy się już po raz ostatni. Niestety w atmosferze Świąt Bożego Narodzenia przyszło nam pożegnać się z Druhem Ryszardem Zielińskim.

Dziś, 23-go grudnia, w przeddzień Wigilii Świąt Bożego Narodzenia, uczestniczyliśmy w smutnej uroczystości, ostatnim pożegnaniu naszego Druha Ryszarda Zielińskiego, którego odejście było dla nas wszystkich wielkim zaskoczeniem. Druh Ryszard zakończył swoją ziemską wędrówkę w wieku 69 lat, po 10 latach służby w naszej jednostce.

Uroczystości żałobne rozpoczęło pożegnanie przy strażnicy, gdzie przy dźwięku syreny, wspólnie z rodziną pożegnaliśmy Druha Ryszarda, dziękując jednocześnie za lata wspólnej służby, którą dotychczas realizowaliśmy z nim, a od dziś będziemy już realizować ją bez niego. Ciało odprowadzone zostało w asyście samochodów ratowniczo-gaśniczych z naszej jednostki do Kościoła Parafialnego w Słubicach.

W Nabożeństwie żałobnym uczestniczył pododdział strażaków ochotników z terenu Gminy Słubice, pod dowództwem Komendanta Gminnego Wiesława Cichosza, w skład którego weszły poczty sztandarowe OSP w Słubicach (Krzysztof Dobaczewski, Przemysław Adamowicz, Piotr Bogiel), OSP w Piotrkówku i OSP w Wiączeminie Polskim oraz druhowie z jednostek OSP w Słubicach (Marek Tarka, Krzysztof Dylicki, Andrzej Markiewicz, Adam Rączka, Sławomir Ambroziak, Bartłomiej Tomasik, Jacek Górecki, Tomasz Zwierzchowski, Marek Bogiel, Andrzej Dobaczewski, Michał Dylicki), OSP  w Grzybowie, OSP w Wiączeminie Polskim i OSP w Łaziskach. Podczas uroczystości żałobnej wartę przy trumnie pełnili nasi druhowie: Krzysztof Dylicki, Andrzej Markiewicz, Tomasz Zwierzchowski i Michał Dylicki. W imieniu strażaków ochotników ostatni raz Druha Ryszarda pożegnał Prezes Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Słubicach Krzysztof Dylicki. Podczas pożegnania przypomniał on ważne momenty z działalności Druha Ryszarda w naszej jednostce i zacytował słowa Alberta Einsteina: „Śmierć nie jest kresem naszego istnienia – żyjemy w naszych dzieciach i następnych pokoleniach”. Na zakończenie w imieniu wszystkich strażaków przekazał na ręce rodziny kondolencje i wyrazy współczucia.

Ostatnim elementem był przemarsz konduktu żałobnego na cmentarz parafialny, gdzie ciało Druha Ryszarda spoczęło w mogile. Chwili złożenia ciała do grobu towarzyszyły dźwięki syren samochodów strażackich oraz utwór „Cisza” odegrany przez trębacza Orkiestry Dętej OSP w Słubicach.

Zdjęcia: Michał Dylicki