Ostrzeżenie przed zawiejami i zamieciami śnieżnymi

Biały krajobraz w styczniu nie powinien być dla nikogo zaskoczeniem. Jednakże zimowa aura może nieść za sobą wiele zagrożeń, na które powinniśmy zwrócić uwagę.

Dziś, 16-go stycznia Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wdał ostrzeżenie 1-go stopnia dla terenu powiatu płockiego. Alert dotyczy możliwości wystąpienia zawiei i zamieci śnieżnych. Ponadto w najbliższym czasie, zgodnie z prognozami, możemy spodziewać się opadów śniegu oraz temperatury kilkunastu stopni poniżej zera.

Wszystko to może powodować zagrożenia na drogach i chodnikach, ale może prowadzić również do wielu innych niebezpiecznych zdarzeń. W takich warunkach należy z rozwagą planować podróż oraz zwracać większą uwagę na to co dzieje się dookoła nas. Część zagrożeń można zneutralizować wcześniej, aby nie wyrządziły szkód, o ile zostaną w porę dostrzeżone.

Służby takie jak straż pożarna są w stanie pomóc przy wielu niebezpiecznych zdarzeniach. Warunkiem jest zawsze zgłoszenie takiego niebezpiecznego zdarzenia na numer alarmowy 112 – Centrum Powiadamiania Ratunkowego lub 998 – Państwowa Straż Pożarna oraz dokładne przekazanie dyspozytorowi zaistniałej sytuacji. Bezwzględnie należy postępować zgodnie z poleceniami dyspozytora.

www.imgw.pl

www.meteo.pl

www.rcb.gov.pl

www.windy.com