Owady są bardzo agresywne – jeszcze

Przełom lipca i sierpnia oraz sierpień są czasem największej aktywności owadów błonkoskrzydłych, z których najgroźniejsze są szerszenie. Jak się okazało owady dają o sobie znać jeszcze w połowie października.

W ostatnich miesiącach nasi druhowie podjęli kilkadziesiąt interwencji związanych z zagrożeniem jakie szczególnie dla dzieci, osób starszych oraz uczulonych na jad, stanowią owady błonkoskrzydłe. Interwencje podejmowane były m.in. w miejscowościach Grabowiec, Łaziska, Grzybów, Słubice i Alfonsów. Ratownicy w kombinezonach ochronnych przy pomocy środka chemicznego usuwali gniazda z poddaszy, elewacji oraz ścian budynków. Niekiedy do skutecznego i bezpiecznego działania wystarczała drabina, ale czasami posiłkować się trzeba było podnośnikiem z koszem.

Do zdarzeń związanych z aktywnością owadów wyjeżdżały zastępy 369[M]26 GLBM-Rt Ford Transit, GLBA Iveco Daily oraz 369[M]67 SH18 Star 29.