Owady stwarzają zagrożenie dla mieszkańców

Wśród owadów błonkoskrzydłych największe zagrożenie stanowią szerszenie, których ukąszenie może doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, a w skrajnych przypadkach nawet do śmierci.

Od wielu lat na wyposażeniu naszej jednostki znajdują się kombinezony ochronne, dzięki którym ratownicy mogą zbliżyć się do gniazd owadów i skutecznie je usuwać. Przy zastosowaniu kombinezonów ryzyko ukąszenia ratownika jest minimalne, jednakże zagrożenie nieustannie istnieje.

W ostatnich tygodniach ratownicy z naszej jednostki byli dysponowani przez SK KM PSP w Płocku do miejscowości Łaziska oraz Nowosiadło, w gminie Słubice. W obydwu przypadkach zagrożenie dla mieszkańców stanowiły szerszenie, które postanowiły osiedlić się w budynkach gospodarczych, nieopodal budynków mieszkalnych.

Przy zastosowaniu drabiny, sprzętu burzącego oraz środka chemicznego udało się zlikwidować zagrożenie i usunąć gniazda owadów. W obydwu przypadkach działania podejmował zastęp GLBA-Rt.

Siły i środki:

369[M]68 GLBA-Rt Iveco Daily – OSP w Słubicach

Mapa Polski Targeo

Mapa Polski Targeo