Pamięć o Powstaniu Styczniowym wciąż żywa

156 lat temu doszło do wybuchu Powstania Styczniowego – Polskiego Powstania Narodowego przeciw Imperium Rosyjskiemu.

W Słubicach, przy ulicy Wiślanej znajduje się miejsce pamięci – Kopiec Powstańców Styczniowych, będący upamiętnieniem Powstańców, którzy 13-go grudnia 1863 roku brali udział w Bitwie pod Zyckiem. Zostali oni w tym miejscu straceni 7-go lipca 1864 roku. Od momentu nadania temu miejscu odpowiedniej formy odbywają się tutaj ważne uroczystości patriotyczne.

Dzięki staraniom historyka, właściciela pałacu w Słubicach – Sławomira Ambroziaka oraz Prezesa Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Słubicach – Krzysztofa Dylickiego, po raz kolejny upamiętnione zostało wydarzenie, będące ważnym dla Gminy Słubice oraz ważnym w kontekście walk niepodległościowych dla Polski. Obok organizatorów, w uroczystości udział wzięły poczty sztandarowe OSP w Słubicach (Przemysław Adamowicz, Sylwester Serwach, Adam Rączka), OSP w Juliszewie i OSP w Wiączeminie Polskim oraz druhowie z OSP w Słubicach (Marek TarkaMarek Bogiel, Michał Dylicki), OSP w Grzybowie, OSP w Juliszewie i OSP w Wiączeminie Polskim. Pododdział strażaków poprowadził Komendant Gminny Wiesław Cichosz. Wartę przy Kopcu pełnili przedstawiciele WAT oraz członek Kawalerii Konnej OSP – Roman Jabłoński. Udział w uroczystości wzięli również przedstawiciele Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie, harcerki z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego “Dom na Szlaku” im. gen. Tadeusza Kutrzeby w Załuskowie oraz mieszkańcy Gminy Słubice i Gminy Iłów. Wśród gości, którzy odpowiedzieli na zaproszenie organizatorów byli: Biskup Senior Diecezji łowickiej – Józef Zawitkowski, Proboszcz Parafii w Słubicach – Ksiądz Roman Batorski, Wójt Gminy Słubice – Jacek Kozłowski oraz Przewodniczący Rady Gminy Słubice – Sławomir Januszewski.

Uroczystość rozpoczęła się od odśpiewania Mazurka Dąbrowskiego – Hymnu Polski, a zakończyła Rotą. W trakcie trwania uroczystości zebrani mieli również okazję wysłuchać niezwykle nastrojowej i głębokiej piosenki pt. Kolęda dla nieobecnych.

 

Podczas uroczystości złożone zostały symboliczne kwiaty oraz zapalone zostały znicze. Kwiaty złożyli również przedstawiciele Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu Gminy Słubice. W skład delegacji weszli: Prezes Zarządu Gminnego – Krzysztof Dylicki, Wiceprezes, Prezes OSP w Słubicach – Marek Tarka oraz przedstawiciel OSP w Juliszewie – Michał Woliński.

Na zakończenie uroczystości organizatorzy zaprosili wszystkich zebranych na ciepły posiłek, który przygotowany został przez Gospodarza OSP w Słubicach – Marzenę Witczeską.


Wyświetl większą mapę