Plama substancji ropopochodnej na jezdni

Substancje ropopochodne na drodze stanowią duże zagrożenie dla uczestników ruchu drogowego. Za ich sprawą przyczepność opon do drogi ulega znacznemu pogorszeniu co prowadzić może do niebezpiecznych zdarzeń.

Wczoraj, 7-go czerwca, w godzinach wieczornych, nasza jednostka otrzymała dyspozycję wyjazdu do miejscowości Grabowiec, w gminie Słubice, gdzie na jezdni znajdowała się plama substancji ropopochodnej. Do zdarzenia udaliśmy się zastępem GBA.

Kiedy dotarliśmy na miejsce sytuacja została potwierdzona. Plama znajdowała się na całej szerokości jezdni, tuż przed skrzyżowaniem, co dodatkowo zwiększało ryzyko zdarzenia drogowego. Miejsce zdarzenia zostało zabezpieczone, a ratownicy rozpoczęli neutralizację plamy przy pomocy środków sorpcyjnych. W trakcie działań okazało się, iż ślad substancji ciągnie się na drodze przez blisko kilometr, a następnie jest również widoczny na drodze powiatowej w obrębie skrzyżowania oraz łuku drogi. W związku ze znaczną długością plamy oraz zwiększonym zapotrzebowaniem na środki sorpcyjne, w porozumieniu ze SK KM PSP w Płocku, na miejsce zadysponowany został drugi zastęp z naszej jednostki.

Po trwających kilkadziesiąt minut działaniach udało się skutecznie usunąć zagrożenie. Po zakończeniu działań zastępy udały się do bazy, gdzie uzupełnione zostały zapasy substancji sorpcyjnej.

Siły i środki:

369[M]21 GBA Mercedes-Benz Atego – OSP w Słubicach

369[M]68 GLBA-Rt Iveco Daily – OSP w Słubicach

Moja mapa 2