Powalone drzewo uniemożliwiło przejazd

Porywy wiatru dochodzące do 100 km/h stanowią realne zagrożenie dla życia, zdrowia i mienia. Ich skutkami są zerwane i uszkodzone dachy, powalone drzewa czy połamane gałęzie.

Dziś, 21-go października nad Polską spotkały się dwie masy powietrza co doprowadziło do występowania silnego i porywistego wiatru. Taka sytuacja doprowadziła do wystąpienia wielu niebezpiecznych sytuacji. W godzinach popołudniowych dyżurny SK KM PSP w Płocku zadysponował zastęp z naszej jednostki do miejscowości Potok Biały, w gminie Słubice, gdzie drzewo upadło na drogę. Do zdarzenia udaliśmy się zastępem GBA.

Kiedy dotarliśmy na miejsce zastaliśmy drzewo powalone przez wiatr, którego wierzchołek zawisł ok. 1,5 metra nad jezdnią blokując przejazd. W związku z zaistniałą sytuacją droga powiatowa została całkowicie zablokowana. Po szybkim rozpoznaniu i zabezpieczeniu miejsca zdarzenia przystąpiliśmy do neutralizacji zagrożenia. Przy pomocy pilarki spalinowej drzewo zostało obcięte, a następnie usunięte poza drogę.

Po zakończeniu działań i odpowiednim zabezpieczeniu sprzętu zastęp udał się do strażnicy.

Podczas działań ratowniczo-gaśniczych jesteśmy obserwowani przez wiele osób, natomiast podczas dzisiejszej akcji sytuacja była ciekawsza, ponieważ praca naszych ratowników obserwowana była przez… łosia, który z głębi lasu bacznie przyglądał się naszym poczynaniom. Szybkie i sprawne działania nie wywołały u obserwatora entuzjazmu, ani jakiejkolwiek reakcji.

Siły i środki:

369[M]21 GBA Mercedes-Benz Atego – OSP w Słubicach