Poważny wypadek podczas prac polowych [WIDEO]

Okres wiosenny oraz sprzyjające warunki pogodowe spowodowały wzmożony ruch maszyn rolniczych na drogach publicznych oraz polach, co za tym idzie znacząco wzrosło zagrożenie wypadkami podczas prac polowych.

Dziś, 7-go kwietnia w godzinach popołudniowych, dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Płocku przyjął zgłoszenie o wypadku podczas prac polowych, do którego doszło na jednym z gruntów w miejscowości Wymyśle Polskie, w gminie Słubice. Do zdarzenia udaliśmy się zastępem GBA.

W trakcie dojazdu na miejsce otrzymaliśmy bardziej szczegółowe informacje dotyczące miejsca zdarzenia. Otrzymaliśmy również informację o dysponowaniu na miejsce śmigłowca Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Do zdarzenia doszło z dala od głównych dróg dojazdowych, co znacząco utrudniło dotarcie na miejsce. Podczas zbliżania się do miejsca nawiązaliśmy łączność radiową ze śmigłowcem LPR, któremu przekazaliśmy informacje dotyczące lokalizacji.

Kiedy dotarliśmy na miejsce śmigłowiec podchodził do lądowania, nasi ratownicy musieli pokonać pieszo kilkaset metrów, z uwagi na trudny teren. Na potrzeby działań z samochodu zabrana została torba PSP-R1, defibrylator AED oraz zestaw narzędzi hydraulicznych. Wspólnie z lekarzem oraz ratownikiem LPR zajęliśmy się poszkodowaną kobietą, której jedna z kończyn górnych utknęła w maszynie. Kobieta była przytomna i kontaktowa. W trakcie naszych działań na miejsce dotarły zastępy z JRG nr 2 w Płocku oraz Zespół Ratownictwa Medycznego. W celu uwolnienia kończyny niezbędne było użycie narzędzi hydraulicznych. Fragment elementu roboczego maszyny został decyzją lekarza pozostawiony i zabezpieczony wraz z poszkodowaną. Kobieta została przetransportowana na noszach do śmigłowca. Ratownicy z ZRM zajęli się natomiast mężem kobiety, który również potrzebował pomocy.

Nasi ratownicy zabezpieczyli start śmigłowca, a następnie przenieśli zgromadzony wcześniej sprzęt do pojazdu ratowniczo-gaśniczego. W trakcie kompletowania sprzętu na miejsce dotarł patrol policji. Po zakończeniu działań zastęp wrócił do strażnicy.

Apelujemy o ostrożność podczas wykonywania prac polowych oraz w pod żadnym pozorem nie wkładać kończyn górnych czy dolnych w elementy robocze maszyn, w szczególności podczas ich pracy. Do prac z użyciem maszyn rolniczych należy podchodzić z wielką ostrożnością oraz stosować się do instrukcji obsługi tych maszyn.

Siły i środki:

369[M]21 GBA Mercedes-Benz Atego – OSP w Słubicach

362[M]21 GBA MAN TGM – JRG nr 2 w Płocku

362[M]40 GLBM-Rt Opel Movano – JRG nr 2 w Płocku

SP-HXE Ratownik 18 Eurocopter EC135P2+ – LPR Baza Płock

W02 112 ZRM S MAN TGE – WSPRiTS w Płocku

Y208 Policja Skoda Yeti – KP w Gąbinie