Pożar kontenera ze śmieciami

Kontenery, czy wiaty ze śmieciami na cmentarzach, są szczególnie narażone na powstanie pożaru, z uwagi na różnorodność składowanych tam odpadów oraz możliwość wrzucenia palących lub tlących się zniczy.

Wczoraj, 4-go listopada, w godzinach porannych Dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Płocku odebrał zgłoszenie o pożarze kontenera ze śmieciami na cmentarzu parafialnym w miejscowości Zyck Polski, w gminie Słubice. Do zdarzenia udał się zastęp GBA z naszej jednostki.

Kiedy dotarliśmy na miejsce zgłoszenie zostało potwierdzone. Pożar został wstępnie przygaszony przez osoby postronne, jednakże w kontenerze nadal tliły się odpady. Po dokonaniu szybkiego rozpoznania przystąpiliśmy do działań gaśniczych, z wykorzystaniem jednej linii gaśniczej w natarciu na palące się odpady. Kolejnym krokiem było wydobycie z kontenera znacznej ilości liści, które nadal się tliły i uniemożliwiały skuteczne zduszenie zarzewi ognia. Na zakończenie odpady w kontenerze oraz obok niego zostały dokładnie przelane, a po dokonaniu kolejnego sprawdzenia stwierdzono brak zagrożenia i zakończono działania.

Po zakończeniu działań zastęp uzupełnił wodę w zbiorniku i powrócił do strażnicy.

Siły i środki:

369[M]21 GBA Mercedes-Benz Atego – OSP w Słubicach