Pożar pozostałości roślinnych i drzew

Dziś, 14-go września w godzinach popołudniowych do dyżurnego SK KM PSP w Płocku wpłynęło zgłoszenie o pożarze trawy w miejscowości Wiączemin Polski, w gminie Słubice, w okolicach Skansenu Osadnictwa Nadwiślańskiego.

Do zgłoszenia zadysponowane zostały zastępy z OSP w Gąbinie i OSP w Słubicach. Do zdarzenia udaliśmy się zastępem GBA. Na miejsce pierwszy dotarł zastęp z OSP w Gąbinie. Okazało się, że źródła intensywnego zadymienia są dwa i oddalone są od siebie o kilkaset metrów. Zgodnie z dyspozycją zastęp z OSP w Gąbinie udał się do dalszego zadymienia, natomiast nasz zastęp zajął się „pierwszym” zdarzeniem. W pierwszym wypadku wypalane na polu były pozostałości roślinne powodujące intensywne zadymienie. Pożar został ugaszony, a właściciele pouczeni, ponieważ zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie ochrony przeciwpożarowej Dz. U. 2010, nr 109, poz. 719 w, § 43 „Wypalanie słomy i pozostałości roślinnych na polach jest zabronione”. Po zakończeniu działań w miejscowości Wiączemin Polski udaliśmy się do miejscowości Nowy Wiączemin na wsparcie zastępowi OSP w Gąbinie. W tym przypadku doszło do pożaru gałęzi drzew oraz innych pozostałości roślinnych. Sytuacja była już opanowana, a nasze działania ograniczyły się do zasilenia pojazdu OSP w Gąbinie, z którego rozwinięta była już linia główna i dwie linie gaśnicze.

Po zakończeniu działań zastępy udały się w drogę powrotną do swoich strażnic. W drodze powrotnej uzupełniliśmy jeszcze paliwo w zbiorniku pojazdu oraz napełniliśmy zbiornik środka gaśniczego wodą i wróciliśmy do strażnicy.

Siły i środki:

369[M]06 GCBA MAN TGM OSP w Gąbinie

369[M]21 GBA Mercedes-Benz Atego OSP w Słubicach