Upamiętnimy rocznicę bombardowania Słubic

1-go września 1939 roku atakiem hitlerowskich Niemiec na Polskę rozpoczęła się II Wojna Światowa. W tym roku obchodzimy 80 rocznicę początku tych tragicznych wydarzeń.

1-go września 2019 roku strażacy i mieszkańcy upamiętnili te wydarzenia podczas symbolicznej uroczystości. Wtedy też zapadła decyzja o upamiętnieniu jeszcze jednego wydarzenia związanego z II Wojną Światową oraz Słubicami. 17-go września od wczesnych godzin porannych na rozkaz Hitlera doszło do bombardowania Słubic, przez które przemieszczały się oddziały Polskiej Armii. W ciągu kilku godzin zginęło wielu żołnierzy oraz ludność cywilna.

Dbając o pamięć historyczną tych dramatycznych wydarzeń, z inicjatywy członka OSP w Słubicach, historyka – Sławomira Ambroziaka oraz Prezesa Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Słubicach – Krzysztofa Dylickiego, przy wsparciu naszej jednostki, zorganizowane zostanie symboliczne upamiętnienie zdarzeń sprzed 80 lat.

W najbliższy wtorek, 17-go września o godzinie 20:00 przy strażnicy OSP w Słubicach odbędzie się apel upamiętniający bombardowanie Słubic oraz spotkanie z historykami i mieszkańcami, którzy przybliżą historię tamtych tragicznych wydarzeń. Wcześniej, o godzinie 19:30 delegacje zapalą znicze przy tablicy pamiątkowej, odsłoniętej w 2018 roku w rocznicę 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości, przy Urzędzie Gminy w Słubicach.

Serdecznie zapraszamy wszystkich, a szczególnie mieszkańców gminy oraz okolicznych miejscowości do udziału. Wspólnie podtrzymajmy pamięć o poległych w tych walkach bohaterach.

 

Zdjęcie pochodzi ze strony: https://europeremembers.com/pl/destination/bombardowanie-kortrijk/