Pożar sadzy w kominie budynku mieszkalnego

Niezauważone pożary sadzy w przewodzie spalinowym komina mogą mieć fatalne skutki. W skrajnych wypadkach może dochodzić do pękania komina i ścian budynku oraz pożaru konstrukcji dachowej.

Dziś, 11-go kwietnia w godzinach wieczornych, jeden z naszych druhów dostrzegł pożar sadzy w kominie budynku mieszkalnego. Faktu tego nie byli świadomi mieszkańcy budynku. Sytuacja została zgłoszona na numer alarmowy, a następnie do naszej jednostki trafiła dyspozycja wyjazdu. Do zdarzenia udały się zastępy GBA i SH.

Kiedy dotarliśmy na miejsce sytuacja została potwierdzona. Płonęła sadza w przewodzie spalinowym komina. Działania rozpoczęto od wygaszenia pieca oraz wybrania materiału, który był w nim spalany. W trakcie działań na miejsce dotarł zastęp z JRG nr 2 w Płocku. Następnie ratownicy w aparatach ODO, z kosza podnośnika, rozpoczęli prace związane z czyszczeniem przewodu i sprowadzeniem resztek palącej się sadzy na dół komina, skąd została ona wybrana, wyniesiona na zewnątrz i przelana. W trakcie działań sprawdzone zostało również poddasze budynku. Przy braku zagrożenia działania zostały zakończone i zastępy wróciły do swoich strażnic.

Siły i środki:

369[M]21 GBA Mercedes-Benz Atego – OSP w Słubicach

369[M]67 SH Star 29 – OSP w Słubicach

362[M]21 GBA Renault D16 – JRG nr 2 w Płocku