Pożar sadzy w przewodzie kominowym budynku mieszkalnego

Sezon grzewczy w budynkach mieszkalnych już się rozpoczął, a co za tym idzie wzrosło zagrożenie pożarami, w tym pożarami w przewodach spalinowych kominów.

Dziś, 15-go października w godzinach porannych dyżurny SK KM PSP w Płocku odebrał zgłoszenie o pożarze sadzy w kominie, w miejscowości Grabowiec, w gminie Słubice. Po dyspozycji dyżurnego, do zdarzenia udaliśmy się zastępem GBA.

Na miejscu zastaliśmy pożar sadzy w kominie budynku mieszkalnego. Płomienie pożaru wychodziły kilkadziesiąt centymetrów ponad krawędź komina. W celu likwidacji zagrożenia niezbędne było użycie drabiny, aby dostać się do wylotu komina oraz wygaszenie pieca. Następnie ratownicy przystąpili do czyszczenia przewodu i likwidacji zarzewi ognia. W trakcie naszych działań na miejsce dotarł zastęp z JRG nr 2 w Płocku. Komin oraz przyległe elementy konstrukcyjne budynku zostały sprawdzone przy pomocy kamery termowizyjnej. Po stwierdzeniu braku zagrożenia zastępy zakończyły działania i wróciły do swoich strażnic.

Przypominamy, aby zwracać uwagę na przewody spalinowe w swoich budynkach i regularnie je czyścić. Obserwujmy również to co dzieje się u sąsiada, ponieważ często mieszkańcy danego budynku nie mają świadomości, iż doszło do pożaru sadzy w ich budynku. Niezauważony pożar sadzy w przewodzie spalinowym może prowadzić do licznych zniszczeń, a w skrajnym wypadku nawet do pożaru całego budynku.

W przypadku wystąpienia pożaru sadzy w przewodzie kominowym lub zauważenia takiego zdarzenia należy niezwłocznie poinformować odpowiednie służby pod numerami telefonów 998 – Państwowa Straż Pożarna lub 112 – Centrum Powiadamiania Ratunkowego. Dzięki szybkiej reakcji można w porę opanować zagrożenie i uniknąć zniszczeń.

Siły i środki:

369[M]21 GBA Mercedes-Benz Atego – OSP w Słubicach

362[M]21 GBA MAN TGM – JRG nr 2 w Płocku

Mapa Polski Targeo