Pożar stogu słomy

Nie jest tajemnicą, iż dźwięk syreny alarmowej odzywa się najczęściej wtedy kiedy najmniej się go spodziewamy, wywracając plan dnia do góry nogami.

Dziś, 19-go sierpnia w godzinach porannych, w trakcie przygotowań do zbiórki krwi, odezwał się dźwięk syreny alarmowej na naszej strażnicy. Okazało się, iż dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Płocku odebrał zgłoszenie o pożarze stogu słomy w miejscowości Piotrkówek, w gminie Słubice. Do zdarzenia zadysponowanie zostały zastępu GBA i GLBA-Rt z naszej strażnicy.

W związku z pomylonym numerem w przyjętym zgłoszeniu, kierowaliśmy się na widoczny z daleka dym. Kiedy dotarliśmy na miejsce okazało się, iż w płomieniach, niedaleko drzew i zabudowań, stanął niewielki stóg słomy, który jednak palił się bardzo intensywnie. Po szybkim rozpoznaniu rozwinięta została linia główna i dwie linie gaśnicze w natarciu na palącą się słomę. Po wstępnym przytłumieniu płomieni przystąpiliśmy do przerzucania słomy przy pomocy wideł oraz ciągnika rolniczego z turem. W trakcie naszych działań na miejsce dotarł również zastęp z JRG nr 2 w Płocku. Wspólnie z ratownikami PSP przystąpiliśmy do przelewania słomy oraz gaszenia drzewa, które uległo zapłonowi. Po zakończeniu działań i sprawdzeniu terenu zastępy wróciły do swoich strażnic.

Siły i środki:

369[M]21 GBA Mercedes-Benz Atego – OSP w Słubicach

369[M]68 GLBA-Rt Iveco Daily – OSP w Słubicach

362[M]25 GCBA MAN TGA – JRG nr 2 w Płocku