Rocznica Odzyskania Niepodległości

11-go listopada 1918 roku Rzeczypospolita Polska odzyskała Niepodległość. Dziś, 103 lata później w Słubicach upamiętniliśmy to wydarzenie.

Punktualnie o godzinie 12:00 w Kościele Parafialnym w Słubicach odbyły się symboliczne uroczystości upamiętniające Odzyskanie przez Polskę Niepodległości. W Eucharystii uczestniczył pododdział strażaków ochotników z terenu Gminy Słubice pod dowództwem Komendanta Gminnego ZOSP RP w Słubicach Wiesława Cichosza. Na czele pododdziału znalazł się poczet sztandarowy OSP w Słubicach w składzie Krzysztof Dobaczewski, Przemysław Adamowicz i Michał Dylicki. W skład pododdziału wszedł Prezes Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Słubicach Krzysztof Dylicki oraz strażacy z jednostek OSP w Słubicach(Marek Tarka, Marek Bogiel, Sylwester Serwach, Adam Rączka), OSP w Juliszewie, OSP w Grzybowie i OSP w Łaziskach.

Po Mszy Świętej sformowany został niepodległościowy korowód, w który weszli: Orkiestra Dęta OSP w Słubicach pod batutą Kapelmistrza Szymona Ogrzebacza, pododdział strażaków ochotników, harcerze oraz mieszkańcy.

Zebrani przemaszerowali na cmentarz parafialny, gdzie przy płycie Pomnika Nieznanego Żołnierza złożone zostały kwiaty.  Następnie korowód przemaszerował do miejsca pamięci Kopca Powstańców Styczniowych w Słubicach.

Podczas uroczystości w miejscu pamięci Orkiestra Dęta OSP w Słubicach odegrała hymn oraz odczytany został apel poległych. W imieniu strażaków ochotników kwiaty złożyli Prezes ZOG ZOSP RP w Słubicach – Krzysztof Dylicki oraz Wiceprezes, Prezes OSP w Słubicach – Marek Tarka. Inicjatorem uroczystości był właściciel Pałacu w Słubicach, Historyk, Członek OSP w Słubicach – Sławomir Ambroziak.

Ostatnim punktem uroczystości był symboliczny poczęstunek, który pomogli przygotować nasi druhowie Andrzej Markiewicz i Piotr Kaczmarek.