Samochód osobowy uderzył w maszynę rolniczą

Zdarzenia drogowe z udziałem maszyn rolniczych są zawsze bardzo niebezpieczne z uwagi na różnorodną konstrukcję tych urządzeń oraz ich rozmiary.

Wczoraj, 14-go czerwca w godzinach wieczornych dyżurny SK KM PSP w Płocku zadysponował ratowników z naszej jednostki do zdarzenia drogowego w miejscowości Grzybów, w gminie Słubice. Do zdarzenia udały się zastępy GBA oraz GLBA-Rt.

Zdarzenie miało miejsce w ciągu drogi wojewódzkiej nr 575. Pierwsze na miejscu pojawiły się zastępy z naszej jednostki oraz ZRM. Po szybkim rozpoznaniu okazało się, iż doszło do zderzenia samochodu osobowego marki seat z ciągnikiem rolniczym, który ciągnął za sobą opryskiwacz. W pojeździe osobowym podróżowały trzy osoby, w tym kobieta w ciąży oraz kilkuletnie dziecko, natomiast ciągnikiem rolniczym poruszał się sam kierujący. W wyniku zdarzenia poszkodowane zostały dwie dorosłe osoby podróżujące samochodem osobowym.

Droga w miejscu zdarzenia została całkowicie zablokowana. Poszkodowani oraz uczestnicy zdarzenia zostali otoczeni opieką przez ratowników medycznych i ratowników z naszej jednostki. Przy pomocy narzędzi hydraulicznych otwarta została klapa komory silnika pojazdu osobowego i odłączony został akumulator. W celu zabezpieczenia rozwinięta została jedna linia gaśnicza.

W trakcie naszych działań na miejsce dotarł kolejny ZRM, zastępy z JRG nr 2 w Płocku oraz Policja. Dwie osoby poszkodowane zostały przetransportowane do szpitala. Niestety w wyniku czynności Policji okazało się, iż kierujący samochodem osobowym był pod wpływem alkoholu, a wynik badania na zawartość alkoholu w organizmie znacznie przekroczył dopuszczalną wartość.

Po wstępnych czynnościach Policji, na miejscu wprowadzony został ruch wahadłowy, sterowany ręcznie przez ratowników z naszej jednostki. Na miejsce dotarł również policyjny technik kryminalistki. Następnie, po zakończeniu czynności Policji, samochód osobowy został usunięty po za jezdnię, tak aby nie stwarzał zagrożenia, substancje ropopochodne zostały zneutralizowane, a miejsce zdarzenia zostało zamiecione z elementów pochodzących z uszkodzonego pojazdu.

Po zakończeniu działań zastępy wróciły do strażnicy.

Siły i środki:

369[M]21 GBA Mercedes-Bezn Atego – OSP w Słubicach

369[M]68 GLBA-Rt Iveco Daily – OSP w Słubicach

362[M]21 GBA MAN TGM – JRG nr 2 w Płocku

362[M]40 GLBM-Rt Opel Movano – JRG nr 2 w Płocku

W03 176 ZRM „P” Volkswagen Crafter – WSTRiTS w Płocku

W03 174 ZRM „P” Volkswagen Crafter – WSTRiTS w Płocku

H018 Motocykl Honda WRD – KMP w Płocku

H028 Motocykl Honda WRD – KMP w Płocku

Policyjny technik kryminalistyki

Moja mapa 2