Silne ulewy nad Gminą Słubice

Meteorolodzy nie pomylili się i przez Polskę przeszedł front burzowy, którzy przyniósł ze sobą intensywne opady deszczu oraz silne porywy wiatru. Burze nie ominęły również terenu Gminy Słubice.

Wczoraj, 13-go czerwca, od strony południowo-zachodniej, nad teren Gminy Słubice nadciągnęły ciemne, złowieszcze chmury, które jak się okazało nie przyniosły ze sobą nic dobrego. Kilka minut po godzinie 13:00, dyżurny SK KM PSP w Płocku odebrał zgłoszenie o drzewie powalonym na drogę w miejscowości Potok Biały, w gminie Słubice. Do zdarzenia udał się zastęp GBA z naszej jednostki.

Podczas przejazdu natrafiliśmy na kilka niewielkich, ale mogących stanowić zagrożenie dla uczestników ruchu drogowego, gałęzi, które usuwaliśmy kolejno poza drogę. W dwóch miejscach, w celu usunięcia zagrożenia niezbędne było użycie pilarki spalinowej i rozcięcie fragmentów drzew na drobniejsze części. W trakcie działań wpłynęła kolejna dyspozycja dotycząca zalanej posesji.

Udając się w kierunku kolejnego zgłoszenia nasz zastęp natrafił na zalane drogi dojazdowe do ronda w miejscowości Wymyśle Polskie. Po kontakcie z dyżurnym SK KM PSP w Płocku podjęliśmy działania na miejscu. W pierwszej kolejności dokonaliśmy rozpoznania sytuacji. Zalane zostały fragmenty drogi wojewódzkiej nr 575 w kierunku zarówno Słubic, Płocka jak i fragment drogi w kierunku Gąbina. Woda występując z przydrożnego rowu, będącego jednocześnie rowem melioracyjnym, przelewała się przez drogę nanosząc namuł oraz niszcząc infrastrukturę drogową. W związku z dużą ilością wody oraz uszkodzeniami jakie mogły powstać na samej drodze niezbędne było wyłączenie z ruchu zalanych fragmentów dróg. W związku z sytuacją siły i środki na miejscu były niewystarczające. Na miejsce zadysponowane zostały zastępy z JRG nr 2 w Płocku oraz Policja. Działania przy zabezpieczeniu miejsca prowadziła również Służba Drogowa oraz pracownicy Urzędu Gminy w Słubicach. Przy współpracy wszystkich służb udało się skutecznie wyłączyć z ruchu skrzyżowanie oraz drogi dojazdowe. Podjęte zostały działania mające na celu odpompowanie wody z fragmentów dróg. W celu ograniczenia możliwości przelewania się wody z rowu melioracyjnego (w ciągu rowu przydrożnego) ułożony został prowizoryczny wał z worków z piachem, dzięki czemu woda przestała napływać na fragment drogi w kierunku Słubic. Następnie przy pomocy pomp woda przepompowywana była z tego fragmentu drogi do zbiornika wodnego, a z niego do rowów w kierunku miejscowości Juliszew, wzdłuż drogi powiatowej. Dzięki tym działaniom udało się zlikwidować zastoiska wodne na fragmentach dróg w kierunku Słubic oraz Gąbina. Ratownicy przy współpracy z pracownikami Służby Drogowej usunęli naniesiony na jezdnie namuł czyniąc fragmenty drogi przejezdnymi. Ostatnie zalewisko pozostało na fragmencie drogi w kierunku Płocka. Po kilkugodzinnych działaniach udało się fragmentarycznie usypać prowizoryczne podwyższenie rowu, odpompować z jezdni wodę oraz usunąć namuł. Finalnie w późnych godzinach wieczornych nasze działania zostały zakończone i zastępy wróciły do swoich strażnic.

Serdecznie dziękujemy za wyrozumiałość wszystkim kierowcom, którzy rozumieli zaistniałą sytuację i stosowali się do wydawanych poleceń, zawracając i wybierając objazdy. Niestety nie wszyscy byli tak mili i sympatyczni.

Siły i środki:

369[M]21 GBA Mercedes-Benz Atego – OSP w Słubicach

369[M]68 GLBA-Rt Iveco Daily – OSP w Słubicach

362[M]21 GBA MAN TGM – JRG nr 2 w Płocku

362[M]40 GLBM-Rt Opel Movano – JRG nr 2 w Płocku

Y254 Radiowóz Opel Combo – KP w Gąbinie

Fiat Ducato – Służba Drogowa

Citroen Jumper – Służba Drogowa

Hyundai I30 – Służba Drogowa

Koparko-ładowarka Hidromek – Służba Drogowa

Iveco Daily – Urząd Gminy Słubice

Volkswagen Cady – Urząd Gminy Słubice