Silny wiatr pozostawił po sobie ślady

Prognozy synoptyków sprawdziły się. Ostatnia noc upłynęła pod znakiem silnych porywów wiatru, do tego doszły poranne intensywne opady śniegu co przełożyło się na powstanie miejscowych zagrożeń.

Dziś, 30-go stycznia w godzinach porannych otrzymaliśmy dyspozycję ze SK KM PSP w Płocku. Zostaliśmy skierowani do miejscowości Nowosiadło, w gminie Słubice, gdzie powalone drzewo zablokowało drogę gminną. Do zdarzenia udaliśmy się zastępem GBA.

Na miejscu zgłoszenie zostało potwierdzone. Ratownicy przy pomocy pilarek spalinowych przystąpili do rozcinania drzewa i usuwania go poza drogę. Po kilkunastu minutach droga została udrożniona. W trakcie naszych działań na miejsce dotarł zastęp GLM z OSP w Wiączeminie Polskim. Kończąc działania w miejscowości Nowosiadło otrzymaliśmy kolejną dyspozycję dotyczącą powalonego drzewa w miejscowości Grabowiec. Do tego zdarzenia wyjechał zastęp GLBA-Rt z naszej jednostki.

W drodze powrotnej do strażnicy, zastęp GBA napotkał na kolejne powalone na drogę drzewo, które całkowicie blokowało przejazd. Tym razem zdarzenie miało miejsce w miejscowości Juliszew.

Zastępy GBA i GLBA-Rt po zakończonych działaniach spotkały się przy strażnicy, gdzie doszło do zerwania kabla telekomunikacyjnego, który zalegał na drodze. Następnie otrzymywaliśmy kolejne informacje o zagrożeniach. I tak zastępy usunęły pochylone na drogę wojewódzką nr 575, wyrywane z korzeniami drzewa w miejscowościach: Słubice, Studzieniec i Grzybów. Następnie skierowani zostaliśmy do miejscowości Leonów i Piotrkówek.

Ostatecznie po kilku godzinach działań zastępy wróciły do strażnicy.

Siły i środki:

369[M]21 GBA Mercedes-Benz Atego – OSP Słubice

369[M]68 GLBM-Rt Iveco Daily – OSP Słubice

367[M]96 GLM Ford Transit – OSP Wiączemin Polski