Języki ognia wydostawały się z komina

Pożary sadzy w przewodzie kominowym są niestety normą w trakcie trwania sezonu grzewczego. Niestety w skrajnym wypadku mogą prowadzić do pożaru całego budynku.

Dziś, 13-go grudnia, w godzinach porannych, nasza jednostka została zaalarmowana przez Dyżurnego Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Płocku. Alarm wywołany został w związku z pożarem sadzy w przewodzie kominowym, do jakiego doszło w miejscowości Piotrkówek, w gminie Słubice. Do zdarzenia udaliśmy się zastępem GBA.

Kiedy dotarliśmy na miejsce zastaliśmy ogień wydobywający się z wylotu przewodu spalinowego komina w budynku mieszkalnym. Po szybkim rozpoznaniu sytuacji przystąpiliśmy do wygaszenia pieca oraz rozwinięcia linii gaśniczej w zabezpieczeniu. Następnie przy pomocy gaśnicy proszkowej ugasiliśmy palące się sadze u podstawy komina oraz wybraliśmy zalegający tam materiał. Sprawdzone zostało również poddasze budynku, gdzie nie zaobserwowano zarzewi ognia oraz zagrożenia powstania pożaru konstrukcji dachu. W trakcie naszych działań na miejsce dotarł zastęp z JRG nr 2 w Płocku. Wspólnie z ratownikami Państwowej Straży Pożarnej udało się dostać na dach budynku, u wylotu przewodu spalinowego i przy pomocy gaśnicy proszkowej oraz piasku ugasić palące się sadze. Następnie przy pomocy sprzętu kominiarskiego przewód spalinowy został oczyszczony z sadzy.

Po zakończeniu działań zastępy wróciły do swoich strażnic.

Siły i środki:

369[M]21 GBA Mercedes-Benz Atego – OSP w Słubicach

362[M]25 GCBA MAN TGA – JRG nr 2 w Płocku