Silny wiatr wyrządził wiele szkód

Wczoraj, 26-go sierpnia, w godzinach popołudniowych nad terenem powiatu płockiego przetoczyła się fala burz, która obfitowała w bardzo silne porywy wiatru.

Niedługo po tym do Państwowej Straży Pożarnej oraz Centrum Powiadamiania Ratunkowego zaczęły wpływać zgłoszenia o zagrożeniach spowodowanych przez nawałnice. Pierwsze zgłoszenie odebraliśmy niedługo przed godziną 16:00.

W pierwszej kolejności zastęp GBA z naszej jednostki udał się na ulicę Krakowską w Słubicach, gdzie złamany konar drzewa upadł na ogrodzenie oraz częściowo zablokował drogę. Przy pomocy pilarki spalinowej oraz szczotek zagrożenie zostało zlikwidowane.

Kolejna dyspozycja dotarła do nas w chwili powrotu do strażnicy. Tym razem zgłoszenie dotyczyło drzewa powalonego na linię energetyczną w miejscowości Rybaki w gminie Słubice. Do zdarzenia również udaliśmy się zastępem GBA. Kiedy dotarliśmy na miejsce zastaliśmy zerwaną linię energetyczną, złamane dwa słupy oraz drzewo leżące na linii na jednym z przydrożnych pól. Po zdiagnozowaniu braku napięcia miejsce zostało zabezpieczone. Z uwagi na fakt, iż do zdarzenia doszło na skrzyżowaniu dróg, całe skrzyżowanie zostało wyłączone z ruchu. W trakcie działań w miejscowości Rybaki mieszkańcy zgłosili nam inne zdarzenia dotyczące złamanych gałęzi na drogach oraz kolejnej zerwanej linii.

W godzinach wieczornych otrzymaliśmy informację o drzewie blokującym przejazd w miejscowości Świniary, w gminie Słubice. Do zdarzenia udaliśmy się zastępem GLBA-Rt. Przy pomocy pilarki udało się usunąć zagrożenie.

Po zakończonych działaniach zastępy wróciły do strażnicy.

Najprawdopodobniej jeszcze przez najbliższe dni w krajobrazie widać będzie wiele szkód wywołanych przez nawałnicę. Część z nich może stanowić zagrożenie. W takim przypadku, gdy połamane drzewa lub gałęzie zalegają na drogach i chodnikach, uszkodzone zostały dachy, zerwane linie energetyczne oraz złamane gałęzie wiszą w niebezpiecznych miejscach stwarzając zagrożenie, należy zgłosić taką sytuację na numer alarmowy 112 – Centrum Powiadamiania Ratunkowego lub 998 – Państwowa Straż Pożarna.

Siły i środki:

369[M]21 GBA Mercedes-Benz Atego – OSP w Słubicach

369[M]68 GLBA-Rt Iveco Daily – OSP w Słubicach

Mapa Polski Targeo

Mapa Polski Targeo

Mapa Polski Targeo