Słubicki Marsz Niepodległości

11-go listopada 1918 roku, po 123 latach Polska odzyskała Niepodległość, o którą walczyli nasi przodkowie, kładąc na szali własną wolność i życie.

105. lat później 11-go listopada 2023 roku, podtrzymaliśmy zapoczątkowaną kilka lat wcześniej tradycję i pomaszerowaliśmy w Słubickim Marszu Niepodległości od Kościoła Parafialnego w Słubicach do Miejsca Pamięci – Kopca Powstańców Styczniowych.

Marsz poprowadziła Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Słubicach, pod batutą Kapelmistrza Szymona Ogrzebacza oraz pododdział strażaków ochotników z terenu gminy Słubice pod dowództwem Komendanta Gminnego ZOSP RP w Słubicach – Marka Tarki. W skład pododdziału weszły poczty sztandarowe jednostek OSP w Słubicach (Marek Bogiel, Michał Dylicki, Tomasz Zwierzchowski), OSP w Juliszewie, OSP w Wiączeminie Polskim i OSP w Piotrkówku oraz druhowie z jednostek OSP w Słubicach (Krzysztof Dylicki, Andrzej Markiewicz, Adam Rączka), OSP w Grzybowie, OSP w Łaziskach i OSP w Wiączeminie Polskim.

Inicjatorem wydarzeń Słubickiego Marszu Niepodległości był Historyk, właściciel Pałacu w Słubicach i członek OSP w Słubicach – Sławomir Ambroziak, a do współpracy włączył się m.in. Zarząd Oddziału Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Słubicach oraz Ochotnicza Straż Pożarna w Słubicach.

Uroczystość w Miejscu Pamięci poprowadził Prezes ZOG ZOSP RP w Słubicach Krzysztof Dylicki. Krótką modlitwę odmówił Proboszcz Parafii w Słubicach – Ksiądz Roman Batorski, a Apel Poległych odczytał Historyk Mariusz Bartos. Głos zabrał również Wójt Gminy Słubice – Jacek Kozłowski. Wartę Honorową przy Kopcu Powstańców Styczniowych pełnili druhowie naszej jednostki, członkowie kawalerii konnej – Roman Jabłoński i Sebastian Jabłoński.

Przy pamiątkowej płycie delegacje złożyły kwiaty oraz zapaliły znicze. Delegacja strażaków ochotników z terenu gminy Słubice wystąpiła w składzie: Wiesław Cichosz – Honorowy Komendant Gminny ZOSP RP, Adam Rączka oraz Zbigniew Piecka.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w organizację Słubickiego Marszu Niepodległości oraz wszystkim mieszkańcom, którzy pomaszerowali razem z nami i oddali cześć Bohaterom walczącym o Wolną i Niepodległą Polskę. Dzięki nam wszystkim pamięć historyczna jest podtrzymywana i przekazywana kolejnym pokoleniom.

Również 11-go listopada w godzinach przedpołudniowych delegacja strażaków w składzie Krzysztof Dylicki, Michał Dylicki i Zbigniew Piecka, uczestniczyła we Mszy Świętej od strażaków OSP w Słubicach, odprawionej w intencji świętej pamięci Księdza Krzysztofa Boruckiego – Proboszcza Parafii w Iłowie, gdzie odprawiona została Eucharystia.