Zdarzenie drogowe z udziałem samochodu ciężarowego

Dobre warunki atmosferyczne i prosty odcinek drogi, często zachęcają kierowców do szybszej i pewniejszej jazdy, często bywa to niestety zgubne, co prowadzi do zdarzeń drogowych.

Dziś, 4-go sierpnia w godzinach przedpołudniowych, dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Płocku odebrał zgłoszenie o zdarzeniu drogowym w miejscowości Alfonsów, faktycznie Budy, do którego zadysponował zastęp GBA z naszej jednostki.

Na miejsce dotarliśmy niemal równocześnie z zastępami z JRG nr 2 w Płocku oraz Zespołem Ratownictwa Medycznego. Na miejscu zastaliśmy dwa samochody osobowe, jeden poza drogą, drugi na pasie ruchu oraz ciągnik siodłowy z naczepą. Poszkodowany został kierowca jednego z pojazdów, który opuścił pojazd przed naszym przybyciem, a którym zajęli się ratownicy medyczni z ZRM. Do naszych zadań należało zabezpieczenie miejsca zdarzenia, odłączenie akumulatora od pojazdu oraz zabezpieczenie wycieku oleju napędowego ze zbiornika ciągnika siodłowego. Na miejscu czynności prowadzili również funkcjonariusze Policji.

Poszkodowany został zabrany do szpitala przez Zespół Ratownictwa Medycznego, a nasze działania polegały na wprowadzeniu naprzemiennego ruchu drogowego sterowanego ręcznie oraz zabezpieczanie wycieku oleju napędowego. Olej napędowy został wypompowany ze zbiornika, a ciągnik siodłowy oraz naczepa zostały zabrane przez właściciela. Przystąpiliśmy więc do sorpcji resztek substancji ropopochodnych z nawierzchni jezdni oraz usunięcia z drogi drobnych pozostałości po zdarzeniu.

Ze wstępnych, nieoficjalnych informacji wynika, iż jadący od Płocka w kierunku Słubic samochód osobowy marki Dacia, z niewyjaśnionych przyczyn zjechał na pobocze drogi, a następnie przejechał na przeciwległy pas ruchu zahaczając o bok ciągnika siodłowego marki DAF oraz naczepy, rozszczelniając w ten sposób zbiornik paliwa pojazdu, następnie zahaczył o samochód osobowy marki BMW, aby ostatecznie wylądować poza drogą.

Po zakończeniu działań zastępy wróciły do swoich strażnic, a dalsze czynności na miejscu prowadzili funkcjonariusze Policji.

Siły i środki:

369[M]21 GBA Mercedes-Benz Atego – OSP w Słubicach

362[M]21 GBA Renault D16 – JRG nr 2 w Płocku

362[M]40 GLBM-Rt Opel Movano – JRG nr 2 w Płocku

W03 176 ZRM „P” Volkswagen Crafter – WSPRiTS w Płocku

Y258 Opel Astra – KP w Gąbinie

Y204 BMW 320i – WRD KMP w Płocku