Sukces w konkursie z zakresu wiedzy ekologicznej

W sobotę, 21-go września w Ośrodku Szkoleniowo-Wypoczynkowym „Mazowsze” w Soczewce, gm. Nowy Duninów spotkali się strażacy ochotnicy z terenu powiatu płockiego.

Celem spotkania była X Edycja Konkursu z zakresu wiedzy ekologicznej członków Ochotniczych Straży Pożarnych w powiecie płockim, która w tym roku odbyła się pod hasłem “Ochrona zagrożonych gatunków”. Była to również okazja do świętowania 20-lecia istnienia Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Płocku. Obok ponad 100 drużyn OSP i MDP konkurs swoją obecnością zaszczycili również: Prezes Zarządu Głównego ZOSP RP – Waldemar Pawlak, Poseł na Sejm RP – Piotr Zgorzelski, Wicestarosta Płocki – Iwona Sierocka, Przewodniczący Rady Powiatu – Lech Dąbrowski, Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Płocku – Hilary Januszczyk oraz Dyrektor Wydziału Środowiska i Rozwoju Obszarów Wiejskich – Dorota Zakrzewska. Gminę Słubice reprezentowały drużyn: OSP w Słubicach, MDP w Słubicach, OSP w Łaziskach i OSP w Juliszewie. Krótką modlitwę odmówił również Kapelan Strażaków Diecezji Płockiej – Ksiądz Andrzej Zakrzewski.

Konkurs przeprowadzony został jednoetapowo w formie testu składającego się zarówno z pytań zamkniętych jak i otwartych. Zakres tematyczny obejmował ustawy o ochronie przyrody i o ochronie środowiska oraz rozporządzenia Ministra Środowiska w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt, roślin i grzybów.

Zgodnie z regulaminem nagrodzonych zostało 50 drużyn, podzielonych na 3 miejsca. 10 drużyn z największą ilością punków zajęło pierwsze miejsce, 15 kolejnych miejsce drugie, a 25 następnych trzecie miejsce. Pozostałe jednostki otrzymały symboliczne podziękowania za udział. Tegoroczna, jubileuszowa edycja konkursu była bardzo bogata w nagrody, które zdecydowanie przydadzą się w każdej jednostce OSP. Za pierwsze miejsce przewidziane były agregaty prądotwórcze, za drugie motopompy, natomiast za trzecie pilarki spalinowe.

Niezmiernie miło jest nam poinformować, że nasze drużyny odniosły bardzo duży sukces. Drużyna OSP zajęła jedno z pierwszych miejsc, a drużyna MDP jedno z miejsc trzecich. Dzięki temu nasza jednostka wzbogaciła się o agregat prądotwórczy oraz pilarkę spalinową, które już niebawem znajdą się na wyposażeniu samochodów bojowych. Ponadto jedno z trzecich miejsc zajęła również drużyna OSP w Łaziskach, natomiast drużyna OSP w Juliszewie minimalnie otarła się o podium.

Konkurs był również możliwością integracji druhen i druhów OSP z różnych części powiatu płockiego oraz wymianą doświadczeń.