Symboliczne obchody Dnia Strażaka

Tegoroczne obchody wielu świąt i uroczystości są inne niż zwykle. Niestety sytuacja ta przekłada się również na obchody Dnia Strażaka, które przypadają 4-go maja.

Dziś, 3-go maja strażacy ochotnicy z jednostek Parafii Słubice spotkali się o godzinie 12:00 w Kościele Parafialnym w Słubicach, gdzie wspólnie z wiernymi modlili się w intencji strażaków w przeddzień ich święta.

We Mszy Świętej wziął udział pododdział strażaków, na czele z Prezesem Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Słubicach – Krzysztofem Dylickim, złożony z przedstawicieli jednostek: OSP w Słubicach (Andrzej Markiewicz, Marek Bogiel, Sylwester Serwach, Sławomir Ambroziak, Dominik Mićkowski, Andrzej Żabka, Paweł Robak, Michał Dylicki), OSP w Łaziskach i OSP w Grzybowie, który poprowadził Komendant Gminny ZOSP RP w Słubicach – Wiesław Cichosz. W pododdziale znalazł się poczet sztandarowy OSP w Słubicach w składzie: Marek Tarka, Przemysław Adamowicz, Paweł Rybarczyk.

W trakcie Eucharystii Proboszcz Parafii w Słubicach – Ksiądz Roman Batorski oraz Ksiądz Kanonik – Ryszard Chludziński modlili się w intencji strażaków, ze szczególnym uwzględnieniem strażaków z Parafii w Słubicach.

Po zakończeniu Mszy Świętej pododdział przemaszerował na plac przy kościele, gdzie głos zabrał Prezes ZOG ZOSP RP w Słubicach – Krzysztof Dylicki. Podziękował on wszystkim zebranym za podtrzymanie tradycji, w tym trudnym okresie pandemii, oraz złożył życzenia z okazji przypadającego jutro Dnia Strażaka. Tegoroczne obchody Dnia Strażaka przypadają w 100. rocznicę powstania Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej oraz w 105. rocznicę powstania Związku Floriańskiego. Prezes wyraził również nadzieję, że kolejne Święto Strażaków obchodzić będziemy w sposób tradycyjny, gdzie będzie możliwość na wspólne spotkanie w strażnicy i rozmowy.

Serdeczne podziękowania dla wszystkich, którzy uczestniczyli w tegorocznych symbolicznych obchodach oraz dla tych, którzy z różnych przyczyn nie mogli być obecni. Dziękujemy również wszystkich wiernym, którzy wspólnie z nami pojawili się w świątyni. Dziękujemy za wspólną modlitwę.

Na ręce Prezesa jednostki przesłany również został okolicznościowy list z życzeniami, w podpisie którego znajdują się Maciej Wąsik – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz st. bryg. Jarosław Nowosielski – Mazowiecki Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej.