Synoptycy ostrzegają przed burzami i silnym wiatrem

Najbliższe godziny mogą przynieść zmiany w pogodzie nad Polską. Napływające nad nasz kraj masy powietrza mogą sprzyjać powstawaniu burz oraz silnych porywów wiatru.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia dla powiatu płockiego, dotyczące możliwości wystąpienia burz z gradem, którym towarzyszyć mogą intensywne opady deszczu oraz silne porywy wiatru.

Prosimy pamiętać, że tego typu zjawiska mają charakter lokalny. Zalecamy zabezpieczenie przedmiotów, które mogą zostać porwane przez wiatr i stanowić realne zagrożenie dla osób i mienia. W czasie burzy czy nawałnicy należy bezwzględnie pozostać w domach lub zatrzymać pojazd z dala od drzew. Zwróćmy również uwagę na osoby starsze i mieszkające samotnie. W przypadku wystąpienia niebezpiecznych zdarzeń związanych m.in. z zerwanymi lub uszkodzonymi dachami, podtopieniami, powalonymi drzewami, zerwanymi liniami energetycznymi czy złamanymi gałęziami zwisającymi nad drogami czy chodnikami, należy takie sytuacje niezwłocznie zgłosić na numer alarmowy 112 – Centrum Powiadamiania Ratunkowego lub 998 – Państwowa Straż Pożarna.

Informujemy również, że osoby chore i korzystające z urządzeń ratujących zdrowie i życie, nie posiadających własnego źródła zasilania, w przypadku braku energii elektrycznej mogą liczyć na pomoc w kwestii udostępnienia agregatu prądotwórczego w celu uruchomienia ww. urządzeń. Takie sytuacje również należy zgłaszać na numery alarmowe.

Podczas ostatniej nawałnicy otrzymaliśmy informacje o problemach ze skontaktowaniem się z operatorami numerów alarmowych. W przypadku gdyby doszło do zablokowania linii alarmowych 112 i 998, ale tylko i wyłącznie w takim wypadku, prosimy o zgłaszanie niebezpiecznych zdarzeń bezpośrednio do ratowników z naszej jednostki. Proszę pamiętać, żeby zawsze dokładnie przedstawić sytuację, możliwie precyzyjnie podać lokalizację zdarzenia oraz bezwzględnie pozostawić swoje imię i nazwisko oraz numer kontaktowy.

www.imgw.pl

www.meteo.pl

www.rcb.gov.pl

www.lowcyburz.pl

Info Meteo – Warszawa

www.obserwatorzy.info