Uczciliśmy pamięć Bohaterów Bitwy pod Zyckiem

W późne grudniowe popołudnie 13-go grudnia strażacy ochotnicy, mieszkańcy gmin Słubice i Iłów oraz osoby kultywujące pamięć ważnych wydarzeń historycznych spotkali się przy Kopcu Powstańców Styczniowych w Słubicach.

156 lat temu, 13-go grudnia 1863 roku doszło do starcia Powstańców Styczniowych z wojskami nieprzyjaciela. Potyczka ta zyskała miano Bitwy pod Zyckiem. W 2015 roku powstało na terenie Gminy Słubice miejsce pamięci tych wydarzeń zwane umownie Kopcem Powstańców Styczniowych. Jest to miejsce, w którym spotykamy się upamiętniając takie wydarzenia jak Powstanie Styczniowe, Bitwa pod Zyckiem czy Narodowe Święto Niepodległości.

Wczoraj, 13-go grudnia 2019 roku z inicjatywy Historyka, Właściciela Pałacu w Słubicach i Strażaka OSP w Słubicach – Sławomira Ambroziaka oraz przy współpracy Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Słubicach i OSP w Słubicach po raz kolejny spotkaliśmy się, aby uczcić pamięć Bohaterów Bitwy pod Zyckiem oraz walk niepodległościowych. Wśród przybyłych na uroczystość znaleźli się m.in. Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Płocku – Hilary Januszczyk, Prezes Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Słubicach – Krzysztof Dylicki, Komendant Gminny ZOSP RP w Słubicach – Wiesław Cichosz, Wiceprezes OSP w Słubicach – Andrzej Markiewicz, Naczelnik OSP w Słubicach – Krzysztof Dobaczewski, Radni Rady Gminy Słubice – Krystyna Wojtalewicz, Marek Bogiel, Stanisław Szymański, Sołtys Sołectwa w Słubicach – Irena Janiszewska, Proboszcz Parafii w Słubicach – Ksiądz Roman Batorski oraz Wiceprzewodniczący Mazowieckiej Wspólnoty Samorządowej – Mariusz Ambroziak.

Uroczystość rozpoczęła się od wprowadzenia pododdziału strażaków pod dowództwem Komendanta Gminnego ZOSP RP w Słubicach, który złożył  meldunek Prezesowi Zarządu Oddziału Powiatowego. W skład pododdziału weszły poczty sztandarowe OSP w Słubicach (Marek Bogiel, Przemysław Adamowicz, Adam Rączka), OSP w Piotrkówku i OSP w Juliszewie oraz druhowie z OSP w Słubicach (Krzysztof Dylicki, Andrzej Markiewicz, Krzysztof Dobaczewski, Włodzimierz Olewnik, Sławomir Ambroziak, Grzegorz Ryfa, Michał Dylicki), OSP w Łaziskach, OSP w Grzybowie, OSP w Juliszewie i OSP w Piotrkówku. Wartę przy Kopcu pełnili Druhowie OSP w Grzybowie. Odśpiewany został Hymn Polski, a następnie modlitwę odmówił Ksiądz Proboszcz Roman Batorski. Historię sprzed 156 lat przybliżył zebranym Sekretarz OSP w Słubicach Michał Dylicki odczytując fragment opisu Bitwy pod Zyckiem. Sławomir Ambroziak oraz Michał Dylicki odczytali wspólnie Apel Poległych, przywołując w nim wielu mieszkańców ziemi słubickiej. W trakcie trwania uroczystości zgromadzeni wysłuchali bardzo głębokiej piosenki pt. Kolęda dla Nieobecnych oraz motywu z serialu Polskie Drogi. Piosenki te wiążą się ściśle z wydarzeniami z 13 grudnia 1863 oraz 1981 roku. Dzięki zaangażowaniu i determinacji Sławomira Ambroziaka udało się dotrzeć do dokumentów potwierdzających, iż w 1944 roku, w obozie Stutthof zamordowany został Czesław Rączka, stryj druha naszej jednostki Adama Rączki. Na jego ręce przekazana została symboliczna kopia dokumentów obozowych jakie udało się odnaleźć.

Podczas uroczystości odbyło się oficjalne ślubowanie nowego członka Ochotniczej Straży Pożarnej w Słubicach. Miło nam poinformować, iż w szeregi naszej jednostki wstąpił Włodzimierz Olewnik, właściciel Pałacu w Studzieńcu. Wręczenia legitymacji członkowskiej dokonali wspólnie: Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego – Hilary Januszczyk, Prezes Zarządu Oddziału Gminnego – Krzysztof Dylicki oraz Wiceprezes OSP w Słubicach – Andrzej Markiewicz. Następnie przy mogile Powstańców złożone zostały kwiaty i zapalone zostały znicze.

Organizatorzy zaprosili wszystkich zebranych do strażnicy OSP w Słubicach, gdzie odbyła się promocja książki – powieści historycznej, pt. Fatum, autorstwa Jerzego Woźniaka, której akcja toczy się również w Słubicach. O książce opowiedział Sławomir Ambroziak, a jej fragment odczytał Michał Dylicki.

Goście mogli również skosztować poczęstunku, który przygotowany zostały dzięki uprzejmości współorganizatorów uroczystości: Państwa Olewnik oraz Sławomira Ambroziaka, a przy jego przygotowaniu pomogli druhowie naszej jednostki Piotr Kaczmarek i Bartłomiej Tomasik.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przybyli na wczorajsze uroczystości, i dzięki którym pamięć o Bohaterach oraz wydarzeniach grudnia 1863 roku jest nadal żywa.