Upalne dni w Polsce – uważajcie na siebie

Do rozpoczęcia astronomicznego i kalendarzowego lata pozostało jeszcze kilkanaście dni, ale pogoda jest już zdecydowanie letnia.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozuje na najbliższe dni temperaturę przekraczającą 30 stopni C. W związku z tym wydane zostały ostrzeżenia drugiego stopnia ostrzegające przed możliwością wystąpienia niebezpiecznego dla zdrowia zjawiska jakim jest upał.

W te upalne dni powinniśmy przede wszystkim do minimum ograniczyć przebywanie na słońcu, głównie w czasie kiedy słońce jest najbardziej intensywne. Należy również ograniczyć wysiłek fizyczny oraz spożywać dużo wody. Pamiętajmy, że na każdego z nas takie temperatury będą działać inaczej.

Upał może doprowadzać do hipotermii, która zgodnie z literaturą fachową „KPP w KSRG”, wydaną przez PZWL, dzieli się na trzy stany. Pierwszym stanem jest przegrzanie, gdzie można zaobserwować obrzęki stóp i okolicy kostek, możliwą utratę przytomności oraz kurcze. Temperatura ciała jest zazwyczaj prawidłowa lub nieco podniesiona. Kolejnym stanem jest wyczerpanie cieplne. W tym stadium temperatura ciała zazwyczaj nie przekracza 40 stopni, występować może natomiast utrata przytomności, bóle i zawroty głowy, nudności, wymioty, przyspieszone tętno słabo wyczuwalne w obwodzie, nadmierne pocenie się, bóle mięśniowe, kurcze. Ostatnim najcięższym stanem jest udar cieplny. Temperatura głęboka ciała przekracza 40 stopni, skóra jest sucha i gorąca (pocenie występuje w 50% przypadków udaru cieplnego związanego z wysiłkiem fizycznym), do wczesnych objawów należą: silne wyczerpanie, bóle głowy, omdlenie, uderzenia gorąca, wymioty, biegunka, zaburzenie rytmu serca, spadek ciśnienia tętniczego krwi, niewydolność oddechowa, drgawki, śpiączka, niewydolność wątroby i nerek, zaburzenia krzepnięcia krwi i rabdomioliza (uszkodzenie mięśni szkieletowych). W przypadku wystąpienia dwóch pierwszych stanów należy przejść z poszkodowanym do chłonnego miejsca, unieść obrzęknięte kończyny, ochładzać oraz w przypadku braku przeciwwskazań podawać doustnie płyny z zawartością soli. W przypadku wystąpienia udaru cieplnego bezwzględnie wezwać pogotowie ratunkowe, podtrzymywać funkcje życiowe i szybko chłodzić poszkodowanego.

Pamiętajmy, kiedy nie wiemy w jaki sposób lub nie jesteśmy w stanie pomóc należy bezwzględnie wezwać pomoc dzwoniąc pod numer alarmowy 112 – Centrum Powiadamiania Ratunkowego lub 999 – Pogotowie Ratunkowe.

www.imgw.pl

www.windy.com

www.rcb.gov.pl

www.meteo.pl