Apel – oszczędzajmy wodę!

garden sprinkler on a sunny summer day during watering the green lawn

Wysokie temperatury i brak opadów przyczyniają się do zwiększonego poboru wody z sieci wodociągowej.

Na stronie gminy Słubice pojawił się komunikat – apel do mieszkańców następującej treści (pisownia oryginalna):

„Szanowni Mieszkańcy!

Od kilku dni obserwujemy gwałtowny kilkugodzinny rozbiór wody, który powoduje spadek ciśnienia sieci lub okresowo całkowity brak wody. Dochodzi do tego szczególnie w okresie popołudniowym i wieczornym. Jak wynika z analiz nawet największe upały nie generują zużycia spożywczego czy sanitarnego na poziomie trzykrotnie wyższym od standardowo rejestrowanego. Apeluję do Państwa o racjonalne i oszczędne korzystanie z wody, gdyż stałe dostawy do celów bytowych stanowią bezwzgędny priorytet. Niestety zwiększone pobory wody w gminie Słubice są przeznaczane na podlewanie przydomowych ogródków, trawników i upraw. W związku z tym informujemy, że Urząd Gminy wdroży kontrole w terenie, szczególnie by wyeliminować niekontrolowane pobory wody.

Jacek Kozłowski

Wójt Gminy Słubice”

My również przyłączamy się do apelu. Woda w sieci wodociągowej, a co za tym idzie w sieci hydrantowej służy również zapewnieniu bezpieczeństwa przeciwpożarowego mieszkańcom. Jej brak spowodowany wcześniejszym rozbiorem może okazać się tragiczny w skutkach. W przypadku pożarów budynków, na czele z budynkami mieszkalnymi, najbliższy hydrant stanowi zasilenie dla pierwszej jednostki podejmującej działania. W takich sytuacjach może liczyć się każda minuta, a konieczność dowozu wody z otwartych akwenów to strata tych właśnie cennych minut.

Dbanie o przydomową zieleń czy uprawy w ciągu dnia może skutkować brakiem wody w kranach wieczorem, kiedy każdy z nas przed snem chce wziąć prysznic lub zażyć kąpieli. Wierzymy w zdrowy rozsądek każdego z mieszkańców oraz liczymy, że problemy z niedoborami wody niebawem się skończą.

Grafika poglądowa: https://www.mojpieknyogrod.pl/uploads/media/default/0001/51/systemy-nawadniajace-sa-bardziej-oszczedne-od-tradycyjnego-podlewania-wezem-dzieki-sterownikowi-mozemy-zaprogramowac-intensywnosc-podlewania-jego-pore-oraz-dostosowac-je-do-np-wilgotnosci-gleby-zdj-adobe-stock-com.jpeg