Upamiętnienie Powstania Styczniowego 1863 roku

159 lat temu 22 stycznia 1863 r. wybuchło Powstanie Styczniowe, najdłuższe i najbardziej krwawe z narodowych powstań XIX wieku. Chociaż było militarną klęską to jednak stanowiło swego rodzaju narodowe zwycięstwo.

W związku z tą ważną rocznicą z inicjatywy historyka, właściciela pałacu w Słubicach, członka OSP Słubice druha Sławomira Ambroziaka, we współpracy z naszą jednostką, przy Kopcu Powstańców Styczniowych w Słubicach przy ulicy Wiślanej odbył się uroczysty apel. Druh Roman Jabłoński przygotował piękną, odpowiadającą duchowi tamtego okresu, dekorację a kosy obsadzone na sztorc przypominały jakim uzbrojeniem dysponowali powstańcy w starciach z regularną carską armią. Płonące ogniska i druh ubrany w strój powstańca, były uzupełnieniem tej pięknej dekoracji.

O godzinie 18-tej uformowany pododdział strażaków z jednostek OSP Słubice (Krzysztof Dylicki, Adam Rączka, Paweł Robak, Andrzej Dobaczewski, Przemysław Adamowicz), Grzybów i Łaziska wprowadził Komendant Gminny OSP druh Wiesław Cichosz. W składzie pododdziału był obecny Prezes Zarządu Oddziału Gminnego Związku OSP RP w Słubicach druh Krzysztof Dylicki. Uroczystość rozpoczęła się wysłuchaniem i odśpiewaniem hymnu Rzeczypospolitej Polskiej powitaniem oraz krótkim wprowadzeniem wygłoszonym przez prowadzącego Sławomira Ambroziaka. Następnie ksiądz proboszcz parafii Słubice Roman Batorski odmówił stosowną modlitwę w intencji powstańców, a wiązankę kwiatów, od wszystkich strażaków złożył Prezes Zarządu Oddziału Gminnego Związku OSP RP Krzysztof Dylicki w towarzystwie Komendanta Gminnego Wiesława Cichosza.

Poproszony o zabranie głosu druh Krzysztof Dylicki podkreślił, że na powstańczej legendzie wychowali się żołnierze Legionów Polskich podczas I wojny światowej, a także żołnierze polscy walczący na frontach II wojny światowej. Słowami: „dziękuję wam druhowie strażacy za przybycie, za to, że potrafiliście poświęcić swój czas, swoje codzienne sprawy i przybyć, byśmy mogli razem wspomnieć, oddać hołd i pokłonić się historii tego miejsca” podziękował strażakom a następnie zwrócił się do organizatora uroczystości i w słowach: „dziękuję druhu Sławomirze, bo wielkie są twoje zasługi, które sprawiły, że duch historii i poświęcenie wielkich Polaków, na zawsze pozostaną w naszej pamięci, a ten oto kopiec przypomina o niezmiernie ważnych wydarzeniach minionych pokoleń „ zawarł swoje podziękowanie.

Bezpośrednio przed uroczystością, w kościele parafialnym, o godzinie 17-tej została odprawiona msza święta od strażaków – za duszę Izy Bogiel, zmarłej w dniu 20 stycznia br. żony naszego druha strażaka. W swoim wystąpieniu druh Krzysztof Dylicki podziękował strażakom za uczestnictwo w tej mszy i słowami: myślę, że podczas tej mszy byliśmy wszyscy wielką strażacką rodziną, pełną szacunku i  podziwu dla Izy, która toczyła długą, trudną, pełną cierpienia i wyrzeczeń, nierówną walkę z chorobą. Byliśmy też pełni współczucia dla jej najbliższych oraz pragnienia, aby ich życie jak najszybciej wróciło do normalności”.

Nasza obecność przy Kopcu Powstańców po raz kolejny pokazała, że funkcjonowanie ochotniczych straży pożarnych realizuje się również w pielęgnowaniu pamięci historycznej i szacunku dla ważnych miejsc i wydarzeń. Przy dźwiękach „Warszawianki” w zwartym szyku opuściliśmy miejsce uroczystości.