Uraz kończyny w wyniku wciągnięcia przez maszynę

Prace wykonywane w gospodarstwach rolnych często należą do niebezpiecznych, wystarczy chwila nieuwagi lub zły krok i może dojść do niebezpiecznego zdarzenia i urazu.

Dziś, 13-go października, niestety w piątek, w godzinach popołudniowych, dźwięk syreny na strażnicy wezwał naszych ratowników. Okazało się, że dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Płocku odebrał zgłoszenie o konieczności zabezpieczenia lądowiska dla śmigłowca Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, w miejscowości Nowosiadło, w gminie Słubice. Do zdarzenia udał się zastęp GBA z naszej jednostki.

Podczas dojazdu pod wskazany adres nawiązaliśmy korespondencję drogą radiową z załogą śmigłowca, która oczekiwała na wskazanie dokładnego adresu oraz wyznaczenie dogodnego miejsca do lądowania. Lądowisko zostało wyznaczone na drodze publicznej, w związku z czym ruch na niej został całkowicie zablokowany. Lekarz oraz Ratownik Medyczny ze śmigłowca, w asyście naszych Ratowników udali się do poszkodowanej. Okazało się, iż w wyniku wykonywania prac w gospodarstwie rolnym, jedna z kończyn dolnych kobiety została zahaczona przez maszynę, w wyniku czego doszło do urazu, który na szczęście okazał się powierzchowny. Kobieta była przytomna i w kontakcie, lecz w celu dalszej diagnostyki niezbędne było przetransportowanie jej do szpitala. Nasi Ratownicy, wspólnie z Ratownikiem ze śmigłowca, przetransportowali poszkodowaną na noszach do maszyny. Ostatnim elementem naszych działań było zabezpieczenie startu maszyny, a następnie przywrócenie ruchu na drodze. W trakcie naszych działań na miejsce dotarł również patrol Policji.

Po zakończeniu działań zastęp powrócił do strażnicy.

Siły i środki:

369[M]21 GBA Mercedes-Benz Atego – OSP w Słubicach

SP-HXH Ratownik 18 Eurocopter EC135P2+ – LRP Baza Płock

Y 209 Kia Sportage – KP w Gąbinie