Wyjazd na ryby zakończył się tragedią

Wisła niejednokrotnie pokazała już, że jest rzeką dziką, nieobliczalną oraz bardzo niebezpieczną. Niestety zabrała kolejne ludzkie życie.

W minioną niedzielę, 22-go sierpnia przed godziną 18:00 dyżurny Państwowej Straży Pożarnej odebrał zgłoszenie o zdarzeniu na rzece Wisła, w wyniku którego do wody wpadło trzech mężczyzn. Do wypadku doszło na wysokości miejscowości Świniary, w gminie Słubice. Po dyspozycji dyżurnego, do zdarzenia udaliśmy się zastępami SLOp + Łódź oraz GLBA-Rt.

Niestety podjęcie działań zostało wydłużone przez brak slipu do wodowania łodzi na terenie Gminy Słubice oraz sąsiedniej Gminy Gąbin. Podobnie jak w innych sytuacjach ratownicy muszą korzystać z prowizorycznych miejsc, niestety w tym przypadku takie miejsce zlokalizowane najbliżej okazało się być uszkodzone przez wodę i nie nadawało się do wodowania. W tej sytuacji ratownicy udali się do kolejnego miejsca, gdzie mimo poważnych problemów z dotarciem do brzegu rzeki udało się zwodować łódź. Obok naszej jednostki na miejsce skierowane zostały również m.in. zastępy z JRG nr 2 w Płocku, JRG nr 1 w Płocku, JRG w Legionowie, OSP w Dobrzykowie, OSP w Kępie Polskiej, OSP w Słupnie, Pogotowie Ratunkowe i Policja.

W trakcie działań otrzymaliśmy informację, iż dwóch z trzech mężczyzn jest już bezpiecznych, natomiast jeden znajduje się najprawdopodobniej w wodzie. Rozpoczęły się działania zmierzające do odnalezienia mężczyzny, którym, jak się później okazało, był Starosta Płocki – Mariusz Bieniek.

Do działań zaangażowany został również sonar, którego celem było wykrywanie anomalii pod taflą zupełnie nieprzejrzystej wody. Jak się okazało był to dopiero początek wielodniowych działań. Obok działań na wodzie, prowadzonych przy użyciu łodzi, sprawdzone zostały brzegi rzeki oraz kępy, gdzie możliwe było potencjalne odnalezienie zaginionego. W kolejnych dniach do działań w poszukiwania angażowane były kolejne siły i środki, w tym wysoce specjalistyczny sprzęt: śmigłowce, podwodne drony, roboty czy kolejne sonary i grupy ratowników z różnych części Polski.

Finał poszukiwań nastąpił 25-go sierpnia kiedy to ciało poszukiwanego zostało odnalezione w Płocku, ponad 20 km od miejsca zdarzenia.

Obok działań związanych z poszukiwaniami ratownicy borykali się również z innymi problemami. Załamanie pogody i związane z nim obfite opady deszczu do jakich doszło w poniedziałek spowodowały, iż dojazd z wału przeciwpowodziowego do miejsca wodowania łodzi i stacjonowania sztabu był możliwy jedynie samochodami o dużych możliwościach terenowych oraz quadami. W celu wyjazdu pojazdami mniej uterenowionymi oraz ciągnącymi łodzie, niezbędna okazał się pomoc ciągnika rolniczego, który kolejno wyciągał samochody z brzegu rzeki, aż do wału przeciwpowodziowego. W związku z zaistniałą sytuacją miejsce wodowania na kolejne dni zostało przeniesione na granice Miasta Płocka oraz miejscowości Jordanów.

Przez te kilka dni w działaniach uczestniczyło wielu ratowników PSP i OSP, policjantów, członków WOPR, członków WSR oraz specjalista z MON. Z uwagi na rozproszenie sił i środków nie jesteśmy w stanie wymienić wszystkich, którzy uczestniczyli w tych działaniach, choć staramy się być możliwie jak najbardziej precyzyjni.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, z którymi przyszło nam w tych dniach współpracować. Dziękujemy Komendantowi Miejskiemu PSP w Płocku – Grzegorzowi Padzikowi oraz dowódcom JRG nr 2 w Płocku: Mariuszowi Fijałkowskiemu i Maciejowi Szutowskiemu za rozsądek i profesjonalizm przy kierowaniu działaniami. Przykro jedynie, że musieliśmy spotykać się w tak tragicznych okolicznościach.

Siły i środki:

369[M]53 SLOp Toyota Hilux + Łódź – OSP w Słubicach