Wielkopiątkowa warta przy Grobie Pańskim

Na pamiątkę żołnierzy rzymskich, strażacy Ochotniczych Straży Pożarnych w całym kraju pełnią wartę przy Grobach Pańskich. Tradycja ta funkcjonuje również w naszej jednostce i parafii.

Ochotnicza Straż Pożarna w Słubicach jest jedną z czterech jednostek, które terytorialnie obejmuje Parafia pw. Św. Marcina w Słubicach, wspólnie z jednostkami OSP w Grzybowie, OSP w Łaziskach i OSP w Sielcach włączamy się w obchody Triduum Paschalnego oraz Świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Od wielu lat nasza jednostka rozpoczyna pełnienie warty przy Grobie Pańskim w kościele w Słubicach od zakończenia Liturgii Męki Pańskiej w Wielki Piątek, aż do zamknięcia świątyni. W Wielką Sobotę wartę przejmują kolejne jednostki.

Strażacy w mundurach galowych, w ozdobnych hełmach oraz wyposażeni w pasy i toporki, pełnią wartę w dwuosobowych rotach. Częstotliwość zmian uzależniona jest od ilości druhen i druhów oraz czasu pozostałego do zakończenia pełnienia warty. Pierwsza z wart, pod dowództwem rozprowadzającego, wraz z wartą wspomagającą, wchodzi do kościoła w ostatniej fazie Liturgii, oczekując na złożenie Chrystusa do symbolicznego grobu, który zwykle zlokalizowany jest przy jednym z bocznych ołtarzy kościoła. Po złożeniu do grobu, rozpoczyna się czas nieprzerwanego pełnienia warty.

Podczas tegorocznego Wielkiego Piątku, rozprowadzającym warty strażaków OSP w Słubicach był członek Kawalerii Konnej OSP – Roman Jabłoński, a posterunek przy Grobie Pańskim pełnili: Aleksandra Witczeska, Ewa Jabłońska, Marek Tarka, Krzysztof Dobaczewski, Andrzej Markiewicz, Marek Bogiel, Paweł Rybarczyk, Tomasz Zwierzchowski, Dominik Mićkowski, Andrzej Żabka, Przemysław Adamowicz, Mateusz Adamowicz, Adam Rączka, Jacek Górecki, Bartłomiej Tomasik i Michał Dylicki.

Po zakończeniu pełnienia służby, druhny i druhowie spotkali się na plebanii kościoła w Słubicach, gdzie, tradycyjnie już, Prezes Marek Tarka podziękował wszystkim za udział, a następnie symbolicznie wszyscy zebrani podzielili się jajkiem.