Wizyta uczniów klas „0” w naszej jednostce [WIDEO]

Prędzej czy później wszędzie będzie musiała nastąpić zmiana pokoleniowa, być może właśnie wśród naszych dzisiejszych gości są przyszli ratownicy naszej jednostki, którzy będą w przyszłości śpieszyć na ratunek potrzebującym pomocy.

W miniony czwartek, 9-go czerwca siedzibę naszej jednostki odwiedzili uczniowie klas „0” ze Szkoły Podstawowej im. Ojca Świętego Jana Pawła II w Słubicach, którzy wraz z opiekunami wybrali się na krótki spacer. Jego celem była właśnie nasza strażnica.

Przy strażnicy najmłodszych przywitali nasi ratownicy: Prezes – Marek Tarka, Ewa Jabłońska, Przemysław Adamowicz i Michał Dylicki. Po krótkim wstępie i przywitaniu przystąpiliśmy do zwiedzania, które rozpoczęliśmy od krótkiej prezentacji naszych niewielkich, ale niezbędnych, stanowisk garażowych, gdzie stacjonują pojazdy ratowniczo-gaśnicze GBA oraz GLBA-Rt. Zwiedzanie pomieszczeń nie wywołało euforii dzieci, czemu ciężko się dziwić, ale najciekawsze miało dopiero nastąpić. Za strażnicą przygotowane zostały, wyprowadzone wcześniej z garaży, samochody. Po krótkiej rozmowie dotyczącej tego na jaki numer należy dzwonić w razie wystąpienia niebezpieczeństwa, dzieci doskonale wiedziały, że jest to numer alarmowy 112, oraz rozważaniach na temat zagrożeń jakie niosą za sobą ukąszenia owadów błonkoskrzydłych (os i szerszeni) przeszliśmy do prezentacji i omówienia wyposażenia samochodów. Uczniowie mieli okazję również przymierzyć i poczuć na własnych placach ciężar aparatu ochrony dróg oddechowych, który wykorzystywany jest przez ratowników podczas działań ratowniczo-gaśniczych. Głównym punktem prezentacji było strącanie pachołków ostrzegawczych przy pomocy prądu wody podawanego z linii szybkiego natarcia, co cieszyło się ogromnym zainteresowaniem najmłodszych. Ostatnim punktem była prezentacja możliwości działka dachowego, zamontowanego na pojeździe GBA. Wyjątkową radość i dużo uśmiechu na twarzach wywołało przebieganie pod mgiełką opadającą z działka. Finalnie większość gości była lekko zwilżona, na czele z jedną z Pań opiekunek, która również chętnie skorzystała z chwili orzeźwienia.

Serdecznie dziękujemy za odwiedziny, cieszymy się, że mogliśmy zaprezentować sprzęt podczas takiego spotkania. Liczymy, że nasi dzisiejsi goście nie będą musieli doświadczyć jego obecności podczas działań, chyba że w przyszłości zechcą wstąpić do Ochotniczej Straży Pożarnej w Słubicach.