Zadymienie w budynku mieszkalnym

Sezon grzewczy niesie za sobą zwiększone ryzyko wystąpienia pożaru, ale również zagrożenia związane z zatruciem dymem oraz tlenkiem węgla.

W miniony wtorek, 9-go stycznia w godzinach popołudniowych, dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Płocku odebrał zgłoszenie o zadymieniu w budynku mieszkalnym, w miejscowości Grzybów, na terenie gminy Słubice. Do zdarzenia zadysponowane zostały zastępy GBA oraz SH z naszej jednostki.

Kiedy dotarliśmy na miejsce udaliśmy się na rozpoznanie. W budynku mieszkalnym, w którym znajdowały się dzieci, wyczuwalny był duszący zapach dymu, a detektor wielogazowy wykazał niewielkie ilości tlenku węgla w budynku. Prawdopodobną przyczyną zadymienia w budynku była niedrożność przewodu spalinowego komina. W trakcie naszych działań na miejsce dotarł zastęp JRG nr 2 w Płocku. Zgodnie z decyzją dowódcy, przy budynku rozstawiony został podnośnik z koszem. Przy pomocy sprzętu kominiarskiego przewód spalinowy został oczyszczony, a resztki osadów zostały wyniesione z budynku.

Po zakończeniu działań zastępy wróciły do swoich strażnic.

Siły i środki:

369[M]21 GBA Mercedes-Benz Atego – OSP w Słubicach

369[M]67 SH Star 29 – OSP w Słubicach

362[M]21 GBA Renault D16 – JRG nr 2 w Płocku