Zadymienie w budynku mieszkalnym zagrożeniem dla mieszkańców

Nie sam ogień, ale już dym jest ogromnym zagrożeniem dla osób przebywających w budynku, w którym doszło do zadymienia. Sytuacja taka podczas snu może doprowadzić do tragedii.

W miniony wtorek, 23-go stycznia, w późnych godzinach wieczornych, dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Płocku odebrał zgłoszenie o zadymieniu w budynku mieszkalnym, w miejscowości Zyck Polski, w gminie Słubice. Do zdarzenia udał się zastęp GBA z naszej jednostki.

Kiedy dotarliśmy na miejsce zastaliśmy patrol policji oraz osoby na zewnątrz. Po szybkim rozpoznaniu okazało się, iż doszło do spalenia, bliżej nieokreślonej rzeczy znajdującej się na kuchence gazowej. Ponadto okopceniu uległy przyległe szafki kuchenne oraz część wyposażenia pomieszczenia. Ogień został ugaszony przed naszym przyjazdem, a ponadto rozpoczęto wietrzenie pomieszczeń. W budynku znajdowały się dzieci. Do naszych zadań należało zakręcenie oraz ewakuacja poza budynek butli z gazem i kuchenki gazowej. Następnie przy pomocy detektora wielogazowego sprawdzono stan powietrza w budynku, urządzenie nie wykazało zagrożenia. W trakcie naszych działań na miejsce dotarły dwa Zespoły Ratownictwa Medycznego, których ratownicy dokonali diagnostyki dzieci, oraz dwa zastępy z JRG nr 2 w Płocku.

Po sporządzeniu niezbędnej dokumentacji oraz ponownym sprawdzeniu pomieszczenia działania zastępów zostały zakończone i wróciły one do swoich strażnic.

Siły i środki:

369[M]21 GBA Mercedes-Benz Atego – OSP w Słubicach

362[M]21 GBA Renault D16 – JRG nr 2 w Płocku

362[M]25 GCBA MAN TGA – JRG nr 2 w Płocku

W03 176 ZRM „P” Volkswagen Crafter – WSPRiTS w Płocku

W03 112 ZRM „P” Volkswagen Crafter – WSPRiTS w Płocku

Y209 Kia Sportage – KP w Gąbinie