Zadymienie w budynku mieszkalnym

W sezonie grzewczym znacznie wzrasta ryzyko powstawania pożarów w budynkach oraz zatruć tlenkiem węgla.

W minioną środę, 8-go lutego, w godzinach wieczornych, do strażaków z naszej jednostki wpłynęła informacja o zadymieniu w budynku mieszkalnym, w miejscowości Grabowiec, w gminie Słubice. Budynek zamieszkiwany jest przez starszą kobietę. Sytuacja została zgłoszona do SK KM PSP w Płocku, skąd otrzymaliśmy dyspozycję, aby udać się pod wskazany adres. Do zdarzenia wyjechał zastęp GBA.

Kiedy dotarliśmy na miejsce udaliśmy się na rozpoznanie. Okazało się, iż w pomieszczeniu kotłowni, znajdującym się w budynku mieszkalnym doszło do znacznego zadymienia. Po wygaszeniu pieca oraz przewietrzeniu pomieszczenia przystąpiono do lokalizacji przyczyny zadymienia. Okazało się, iż prawdopodobną przyczyną występowania zadymienia jest niedrożność przewodu spalinowego komina. W celu neutralizacji zagrożenia dokonano czyszczenia przewodu spalinowego.

Podczas działań sprawdzono pomieszczenia budynku przy pomocy detektora wielogazowego oraz kamery termowizyjnej. Po stwierdzeniu braku zagrożenia działania na miejscu zostały zakończone, a zastęp powrócił do strażnicy.

Siły i środki:

369[M]21 GBA Mercedes-Benz Atego – OSP w Słubicach