81 lat temu wybuchła II Wojna Światowa

1-go września 1939 roku ostrzałem Westerplatte oraz bombardowaniem Wielunia Niemcy rozpoczęli agresje przeciw Polsce i jednocześnie największy konflikt zbrojny na świecie – II Wojnę Światową.

Dziś, 81 lat po tamtych wydarzeniach pamiętamy i przekazujemy tę pamięć dalej. Tradycją stało się upamiętnienie wydarzeń z września 1939 roku przy kościele parafialnym w Słubicach. Na zaproszenie organizatora i prowadzącego uroczystość Sławomira Ambroziaka – historyka, właściciela Pałacu w Słubicach oraz druha Ochotniczej Straży Pożarnej w Słubicach odpowiedzieli mieszkańcy gminy Słubice, gminy Iłów oraz strażacy ochotnicy z jednostek OSP w Słubicach, OSP w Juliszewie, OSP w Łaziskach i OSP w Grzybowie.

Z uwagi na panujące warunki, dzięki gościnności Księdza Proboszcza Romana Batorskiego, dzisiejsze uroczystości odbyły się wewnątrz świątyni. Pododdział strażaków ochotników poprowadził Komendant Gminny ZOSP RP w Słubicach – Wiesław Cichosz. W skład pododdziału weszli druhowie OSP w Słubicach (Marek Tarka, Krzysztof Dylicki, Andrzej Markiewicz, Marek Bogiel, Adam Rączka, Michał Dylicki), OSP w Juliszewie i OSP w Grzybowie.

Podczas uroczystości odegrany został Mazurek Dąbrowskiego, odmówiona została modlitwa, a zgromadzeni mogli wysłuchać m.in. komunikatu Polskiego Radia dotyczącego początku wojny oraz ostatniego komunikatu przed zajęciem Warszawy przez siły wroga. Prowadzący wspomniał również o przypadającej w tym roku 40 rocznicy powstania NSZZ „Solidarność” oraz zaprosił do wysłuchania pieśni „Mury”, do której autorem tekstu był Jacek Kaczmarski, a która to pieśń stała się hymnem walczących o wolność. Na zakończenie głos zabrał Prezes Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Słubicach – Krzysztof Dylicki, który przypomniał wszystkim jak ważna jest pamięć historyczna, podziękował strażakom ochotnikom za obecność oraz podziękował druhowi Sławomirowi Ambroziakowi podejmowania trudu organizacji tego typu uroczystości.

Ostatnim elementem uroczystości był przemarsz przed symboliczną tablicę zlokalizowaną w sąsiedztwie kościoła oraz złożenie kwiatów. W imieniu strażaków ochotników kwiaty złożyli Prezes ZOG – Krzysztof Dylicki oraz Prezes OSP w Słubicach – Marek Tarka.

Już teraz serdecznie zapraszamy do naszej strażnicy w dniu 17 września (godzina zostanie podana w najbliższym czasie), kiedy to podczas uroczystego apelu upamiętnimy wydarzenie również sprzed 81 lat, jakim było bombardowanie Słubic.