Akcja lodołamania na Wiśle [WIDEO]

Fot. Tygodnik Płocki - YouTube

Jednostki pływające do łamania lodu wyruszyły kilka dni temu na wody rzeki Wisły. Obecnie pogoda jest sprzyjająca do kontynuowania prac, które mają na celu spławienie zalegającego w korycie lodu.

Wody Polskie dysponują ośmioma lodołamaczami stacjonującymi we Włocławku, które przesuwają się w górę rzeki. Na ten moment najtrudniejsze jest rozbicie zatoru lodowego zlokalizowanego na wysokości miejscowości Wola Brwileńska, w gminie Nowy Duninów. Wody w rzece stopniowo zaczyna przybywać o czym świadczą wskazania wodowskazów, które o poranku 21-go lutego wskazywały następujące wartości: Wyszogród: 595 cm (stan alarmowy – 550 cm); Kępa Polska: 507 cm (500 cm); Pompownia Wiączemin: 340 cm (280 cm).

Apelujemy do wszystkich, aby zadbać o bezpieczeństwo swoje i innych. Pod żadnym pozorem nie można poruszać się pojazdami mechanicznymi po koronie wału. Ponadto osoby postronne nie powinny wchodzić na międzywale, które w znacznej większości zalane jest wodą, a lód obecnie staje się słabszy i może w każdej chwili ustąpić pod ciężarem człowieka. W przypadku zaobserwowania niebezpiecznej sytuacji związanej ze stanem wału przeciwpowodziowego, jego uszkodzeniem przez zwierzęta, przesiąkami brudnej wody lub innymi zagrożeniami należy niezwłocznie powiadomić o tym fakcie dyżurnego Centrum Powiadamiania Ratunkowego – 112 lub Państwowej Straży Pożarnej – 998. W każdym przypadku należy dokładnie opisać sytuację oraz postępować zgodnie z poleceniami dyżurnego.