Budynek mieszkalny w płomieniach

Wczoraj, 21-go stycznia w godzinach wieczornych dyżurny SK KM PSP w Płocku odebrał zgłoszenie o pożarze budynku mieszkalnego w miejscowości Grzybów, w gminie Słubice.

Zgłoszenie brzmiało bardzo poważnie, ponieważ mowa była o dużych płomieniach widocznych z daleka. Do zdarzenia udaliśmy się dwoma zastępami GBA oraz GLBA-Rt. Kiedy dotarliśmy na miejsce zastaliśmy cały budynek objęty ogniem. Budynek w znacznej części posiadał konstrukcję drewnianą. W budynku zamieszkiwała samotnie starsza kobieta, która ewakuowała się przed przybyciem służb. Kobieta była bardzo poruszona, w związku z czym została otoczona opieką przez ratowników, a następnie rodzinę.

Do budynku doprowadzony był prąd, a uszkodzone przyłącze spadło na metalowe ogrodzenie co powodowało iskrzenie. Po szybkim rozpoznaniu oraz potwierdzeniu braku napięcia nasi ratownicy przystąpili do działań. W pierwszej fazie rozwinięte zostały trzy linie gaśnicze w natarciu, a ratownicy najbliżej budynku pracowali w aparatach ochrony dróg oddechowych. W trakcie działań otrzymaliśmy informację o znajdującej się w budynku butli z gazem, której położenie było na początku nieznane. Po kilkunastu minutach udało się przyłapać płomienie co spowodowało, że pożar był kontrolowany przez ratowników. Dodatkowym zagrożeniem był murowany komin, który był niestabilny i groził zawaleniem.

W trakcie naszych działań na miejsce dotarły zastępy z JRG nr 2 w Płocku, policja oraz zakład energetyczny. Udało się również zlokalizować i ewakuować butlę z gazem oraz częściowo zburzyć komin, tak aby stanowił mniejsze zagrożenie. Następnie ratownicy przystąpili do przelewania pogorzeliska oraz rozbiórki elementów, które mogłyby stanowić zagrożenie. Podczas tych prac natrafiono jeszcze na wiele zarzewi ognia, które zostały zduszone. Pracownicy zakładu energetycznego zdemontowali przyłącze, które zwisało nad drogą.

Budynek oraz jego wyposażenie zostały doszczętnie spalone i nie nadają się do dalszego zamieszkania. Starszą kobietą zaopiekowała się rodzina.

Ratownicy zakończyli swoje działania późno w nocy, a po ich zakończeniu czekało jeszcze tankowanie zbiorników wody oraz układanie i czyszczenie sprzętu, tak aby był ponownie gotowy do działań.

Siły i środki:

369[M]21 GBA Mercedes-Benz Atego – OSP w Słubicach

369[M]68 GLBA-Rt Iveco Daily – OSP w Słubicach

362[M]21 GBA MAN TGM – JRG nr 2 w Płocku

362[M]25 GCBA MAN TGA – JRG nr 2 w Płocku

Y 208 Policja Skoda Yeti – KP w Gąbinie

Ford Ranger – Zakład energetyczny

Mapa Polski Targeo