Pożar sadzy w kominie

Okres zimowy i związany z nim sezon grzewczy przynosi zagrożenia związane z pożarami sadzy w przewodach spalinowych kominów, które w skrajnych przypadkach mogą doprowadzić do pożaru całego budynku.

Dziś, 20-go stycznia w godzinach przedpołudniowych otrzymaliśmy dyspozycję ze SK KM PSP w Płocku, aby udać się na ul. Płocką w Słubicach, niemalże w sąsiedztwie naszej strażnicy, gdzie doszło do pożaru sadzy w kominie budynku mieszkalnego. Do zdarzenia udaliśmy się zastępem GBA.

Kiedy dotarliśmy na miejsce zgłoszenie zostało potwierdzone. Piec w budynku został wygaszony, a ratownicy przystąpili do czyszczenia przewodu kominowego. Z uwagi na niepewną konstrukcję dachu oraz w związku z panującymi warunkami zrezygnowano z wejścia na dach po drabinie, ponieważ mogłoby to wiązać się z dużym ryzykiem dla ratowników. W celu dotarcia do wylotu komina, na miejsce zadysponowany został podnośnik hydrauliczny z JRG nr 3 w Płocku.

Ratownicy z kosza podnośnika przystąpili do czyszczenia przewodu kominowego, a następnie do wybierania żarzącej się jeszcze sadzy i usuwania jej poza budynek. Dzięki współpracy udało się szybko usunąć zagrożenie, a następnie wszystkie zastępy wróciły do swoich strażnic.

Siły i środki:

369[M]21 GBA Mercedes-Benz Atego – OSP w Słubicach

363[M]56 SHD MAN TGL – JRG nr 3 w Płocku

Mapa Polski Targeo