Drzewa zagrażające bezpieczeństwu

Silne wiatry z jakimi mamy do czynienia w ostatnim czasie powodują wiele zagrożeń, w tym są niszczycielskie dla drzew, które wyrywane z korzeniami stanowią ogromne zagrożenie.

Wczoraj, 25-go lutego w godzinach przedpołudniowych otrzymaliśmy dyspozycję ze SK KM PSP w Płocku, aby udać się do miejscowości Potok Czarny, w gminie Słubice, gdzie drzewo niebezpiecznie pochyliło się na linię energetyczną. Do zdarzenia udaliśmy się zastępem GLBA-Rt. Wspólnie z nami do działań skierowani zostali pracownicy zakładu energetycznego oraz ratownicy z OSP w Gąbinie.

Sytuacja wymagała odłączenia zasilania linii energetycznej oraz użycia podnośnika z koszem. W tym celu na miejsce zadysponowany został zastęp OSP w Gąbinie, wraz z ładowarką teleskopową. Przy pomocy urządzenia oraz pilarek spalinowych udało się bezszkodowo usunąć drzewo i zneutralizować zagrożenie.

W trakcie działań w miejscowości Potok Czarny otrzymaliśmy kolejną dyspozycję dotyczącą zagrażającego drzewa, tym razem w miejscowości Jamno, w gminie Słubice. Drzewo, o którym mowa była w zgłoszeniu zostało uszkodzone już podczas nawałnic z ubiegłego roku, ponadto w drzewo trafił piorun, co stwarzało realne zagrożenie dla mieszkańców i uczestników ruchu drogowego, szczególnie przy znacznych rozmiarach drzewa.

Działania podjęto wspólnie z zastępem z OSP w Gąbinie, lecz zasięg wysięgnika ładowarki okazał się niewystarczający, w związku z czym, na miejsce skierowany został 30 metrowy podnośnik z koszem z JRG nr 1 w Płocku.

Po wspólnych działaniach udało się zlikwidować zagrożenia, a zastępy wróciły do swoich strażnic.

Siły i środki:

369[M]68 GLBA-Rt Iveco Daily – OSP w Słubicach

369[M]69 GCBA MAN TGS – OSP w Gąbinie

369[M]99 Ładowarka teleskopowa Bobcat – OSP w Gąbinie

361[M]54 – SCH-30 Volvo FL – JRG nr 1 w Płocku

Nissan Navara – Zakład Energetyczny

Citroen Jumpre – Zarządca Drogi