Duży pożar traw i zarośli

Przy obserwowanych dziś porywach wiatru, pożar traw i zarośli może rozprzestrzeniać się bardzo szybko powodując duże zagrożenie i niebezpieczeństwo.

Dziś, 3-go kwietnia we wczesnych godzinach popołudniowych dyżurny SK KM PSP w Płocku odebrał zgłoszenie o pożarze traw i zarośli obejmującym znaczny teren i rozprzestrzeniającym się, do którego doszło w miejscowości Wiączemin Polski, w gminie Słubice. Do zgłoszenia udaliśmy się zastępami GBA oraz GLBA-Rt.

Już w trakcie dojazdu udało się dokonać rozpoznania sytuacji. Doszło do pożaru suchych traw, zarośli oraz drzew zlokalizowanych między drogą gminną nr G28 i wałem przeciwpowodziowym. Teren objęty pożarem oszacowany został na blisko 10 000 metrów kwadratowych, a wiejący wiatr powodował szybkie rozprzestrzenianie się ognia. Rozwinięte została linia główna (W-75) oraz dwie linie gaśnicze, każda po kilka odcinków (W-52). Jednocześnie przy pomocy motopompy pływającej zbudowane zostało zasilenie. Woda czerpana była z pobliskiego stawu. Dzięki temu można było skutecznie i bez przerw prowadzić działania gaśnicze. W trakcie naszych działań na miejsce docierały kolejne zastępy z OSP w Gąbinie, OSP w Dobrzykowie oraz JRG nr 2 w Płocku. Dzięki wspólnym działaniom w porę udało się przyłapać pożar. Kolejnym krokiem było przelanie pogorzeliska oraz sprawdzenia go pod kątem ukrytych zarzewi ognia.

Po zakończeniu działań ratownicy przystąpili do zwijania użytego do działań sprzętu, a następnie wrócili do strażnicy, po drodze uzupełniając wodę w zbiorniku.

Siły i środki:

369[M]21 GBA Mercedes-Benz Atego – OSP w Słubicach

369[M]68 GLBA-Rt Iveco Daily – OSP w Słubicach

369[M]06 GCBA MAN TGM – OSP w Gąbinie

369[M]44 GBA MAN TGM – OSP w Dobrzykowie

362[M]25 GCBA MAN TGA – JRG nr 2 w Płocku