IMGW ostrzega: intensywne opady śniegu, wiatr, a do tego mróz

Po chwilowej odwilży zima znów zaatakuje. Jeżeli przewidywania meteorologów się sprawdzą to w najbliższych godzinach przybędzie dużo białego puchu.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał szereg ostrzeżeń dotyczących zimowej aury. Jedno z ostrzeżeń – ostrzeżenie pierwszego stopnia dotyczy również terenu powiatu płockiego. Alert ten dotyczy możliwości wystąpienia zawiei/zamieci śnieżnych.

Obok intensywnych opadów śniegu, które rozpoczną się w nocy z niedzieli (07.02) na poniedziałek (08.02) i według prognoz potrwają cały kolejny dzień, będziemy mieli do czynienia z około 10 stopniowym mrozem oraz wiatrem osiągającym w porywach ponad 70 km/h. To wszystko sprawi, że odczuwalna temperatura może spaść poniżej – 20 stopni.

Taka pogoda może nieść za sobą wiele zagrożeń począwszy od zdarzeń drogowych, powalonych drzew i braku w dostawach prądu, a skończywszy na pożarach w budynkach. Przy takiej aurze należy pamiętać, aby w drogę ruszać zatankowanymi samochodami i z naładowanymi telefonami. W przypadku wystąpienia niebezpiecznych zdarzeń w ruchu drogowym, pożarów czy powalonych na drogi i chodniki drzew należy to niezwłocznie zgłosić na numer alarmowy 112 – Centrum Powiadamiania Ratunkowego lub 998 – Państwowa Straż Pożarna. Ratownicy są w stanie pomóc również w sytuacji, gdy doszło do przerwy w dostawie energii elektrycznej, a w budynku znajdują się osoby korzystające ze sprzętu medycznego, który wymaga podłączenia do sieci energetycznej. Ponadto w przypadku, gdy samochód utknie w zaspie lub przy niesprzyjającej pogodzie skończy się paliwo, co może prowadzić do zagrożenia życia i zdrowia poprzez wyziębienie organizmu, również należy zgłosić taką sytuację na numer alarmowy. W każdym przypadku należy dokładnie opisać dyspozytorowi zaistniałą sytuację oraz postępować zgodnie z jego poleceniami.

www.imgw.pl

www.meteo.pl

Info Meteo – Warszawa

www.rcb.gov.pl