IMGW ostrzega przed intensywnymi opadami

Najbliższe godziny w pogodzie mogą okazać się bardzo dynamiczne, a co za tym idzie mogą nieść za sobą wiele zagrożeń.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia dla terenu powiatu płockiego dotyczące intensywnych opadów deszczu. Ponadto portale meteorologicze ostrzegają przed możliwością wystąpienia silnych porywów wiatru, które osiągać mogą nawet do 80 km/h. Nasilenie zdarzeń nastąpić może późnym wieczorem we wtorek oraz w nocy z wtorku na środę.

Prosimy pamiętać, że tego typu zjawiska mają charakter lokalny. Zalecamy zabezpieczenie przedmiotów, które mogą zostać porwane przez wiatr i stanowić realne zagrożenie dla osób i mienia. W czasie burzy czy nawałnicy należy bezwzględnie pozostać w domach lub zatrzymać pojazd z dala od drzew. Zwróćmy również uwagę na osoby starsze i mieszkające samotnie. W przypadku wystąpienia niebezpiecznych zdarzeń związanych m.in. z zerwanymi lub uszkodzonymi dachami, podtopieniami, powalonymi drzewami, zerwanymi liniami energetycznymi czy złamanymi gałęziami zwisającymi nad drogami czy chodnikami, należy takie sytuacje niezwłocznie zgłosić na numer alarmowy 112 – Centrum Powiadamiania Ratunkowego lub 998 – Państwowa Straż Pożarna.

Informujemy również, że osoby chore i korzystające z urządzeń ratujących zdrowie i życie, nie posiadających własnego źródła zasilania, w przypadku braku energii elektrycznej mogą liczyć na pomoc w kwestii udostępnienia agregatu prądotwórczego w celu uruchomienia ww. urządzeń. Takie sytuacje również należy zgłaszać na numery alarmowe.

Podczas wcześniejszych nawałnic otrzymaliśmy informacje o problemach ze skontaktowaniem się z operatorami numerów alarmowych. W przypadku gdyby doszło do zablokowania linii alarmowych 112 i 998, ale tylko i wyłącznie w takim wypadku, prosimy o zgłaszanie niebezpiecznych zdarzeń bezpośrednio do ratowników z naszej jednostki. Proszę pamiętać, żeby zawsze dokładnie przedstawić sytuację, możliwie precyzyjnie podać lokalizację zdarzenia oraz bezwzględnie pozostawić swoje imię i nazwisko i numer kontaktowy.

 

 

www.imgw.pl

www.meteo.pl

www.windy.com