Kolejna edycja IFIRE-EXPO w Kielcach już za nami

Od 6 do 8 czerwca w Kielcach odbyła się III edycja Międzynarodowych Targów Sprzętu i Wyposażenia Straży Pożarnej i Służb Ratowniczych pn. IFRE-EXPO.

Hale polskiego ośrodka wystawienniczego „Targi Kielce” zgromadziły wielu strażaków i pasjonatów pożarnictwa, którzy zdecydowali się na spędzenie swojego wolnego czasu na zwiedzaniu wielu interesujących stoisk. Targi rozłożone były na 3 dni i trwały od czwartku – 6 czerwca do soboty – 8 czerwca.  Obok wielu stoisk wewnątrz hal, związanych z tematyką pożarnictwa, nie zabrakło również oferty pojazdów pożarniczych zgromadzonych na zewnątrz, szkoleń, zawodów oraz pokazów dynamicznych. Grono zwiedzających zasili również przedstawiciele naszej jednostki. Wśród wielu namiotów i form znaleźliśmy również swoich sąsiadów, kolegów z OSP w Gąbinie, którzy wspólnie z producentem prezentowali swój unikatowy sprzęt – ładowarkę strażacką w strażackiej konfiguracji.

Podczas wizyty nasi druhowie mieli okazję porozmawiać na temat bardzo trudnego tematy dotyczącego prania umundurowania specjalnego. Wiele ciekawostek na ten temat przekazała przedstawicielka firmy Sovrana Polska. No innych stoiskach nasi druhowie skorzystali z możliwości zapoznania się ze środkami ochrony indywidualnej, w tym hełmami, umundurowaniami specjalnymi, szelkami asekuracyjnymi oraz wieloma innymi. Nie zabrakło również armatury wodno-pianowej, węży strażackich, sprzętu hydraulicznego i pneumatycznego czy elementów oświetlenia ostrzegawczego. Ciekawym miejscem, szczególnie dla młodszych zwiedzających były mobilne symulatory zagrożeń będące w posiadaniu Państwowej Straży Pożarnej. Tegoroczna edycja była również bardzo bogata w ofertę bezzałogowych statków powietrznych, zwanych potocznie dronami. Zwiedzając, nasi druhowie natrafili na pokaz dynamiczny firmy Rosenbauer, czyli bardzo uznanej w branży pożarniczej, austriackiej firmy. W trakcie pokazu można było zapoznać się z wieloma ciekawostkami i bardzo praktycznymi nowinkami. Główną rolę podczas pokazu odegrała drabina mechaniczna serii XS 3.0, a obok niej samochody ratowniczo-gaśnicze GBA i GCBA wraz z armaturą. Możliwości drabiny mechanicznej sprawiły, że nasi druhowie byli pod ogromnym wrażeniem jej wszechstronności, użyteczności i radzenia sobie w trudnych sytuacjach jakimi są m.in. wąskie miejsca, przeszkody, których nie można usunąć czy duży pochył terenu. Ciekawostką wśród zabudowy pożarniczej firmy Rosenbauer jest kabina załogowa, która zintegrowana jest z zabudową pojazdu. Daje to wiele nowych możliwości w samej kabinie oraz znacznie powiększa podest roboczy na dachu pojazdu. Nowością firmy jest również prądownica PRO JET, której cechą charakterystyczną jest możliwość jednoczesnego podawania prądu zwartego oraz rozproszonego.

Podsumowując wizyta na IFIRE-EXPO w Kielcach była nowym i ważnym doświadczeniem. Kolejna edycja targów odbędzie się dopiero w 2021 roku. Już w tym momencie czekamy na nią z niecierpliwością. Organizatorom gratulujemy przygotowania tak wyjątkowego wydarzenia, a wystawcą, z którymi mięliśmy okazję bezpośrednio się spotkać dziękujemy za otwartość i życzliwość. Z pewnością wydarzenia takie jak to są bardzo potrzebne dla branży pożarniczej, a konkurencja sprawia, że z dnia na dzień nowe pomysły zwiększają bezpieczeństwo nas wszystkich.