Pożar w lesie, zagrożone budynki mieszkalne

Pogoda za oknami zrobiła się iście letnia. Piekące słońce i wysokie temperatury zdecydowanie zwiększają zagrożenie pożarowe, szczególnie w lasach.

Dziś, 5-go czerwca w godzinach popołudniowych otrzymaliśmy dyspozycję wyjazdu do zdarzenia w miejscowości Grzybów, w gminie Słubice. Zgodnie ze zgłoszeniem jakie wpłynęło do dyżurnego SK KM PSP w Płocku doszło do pożaru lasu. Do zgłoszenia udaliśmy się zastępem GBA.

Kiedy dotarliśmy na miejsce zastaliśmy rozwijający się pożar traw na polanie, który obejmował już pojedyncze, mniejsze drzewa. W pierwszej ocenie stwierdzono pożar na obszarze ok. 0,5 ha, jednakże wiatr skutecznie rozwijał pożar. Po dokładnym rozpoznaniu stwierdzono, że obszar objęty pożarem to ok. 2 ha, ponadto w jego obrębie znajdowały się linię średniego i niskiego napięcia, a czoło pożaru przemieszczało się w kierunku budynków mieszkalnych. Sytuacja została zgłoszona dyżurnemu, który podjął działania zmierzające do odcięcia prądu na tym terenie oraz zadysponował na miejsce kolejne zastępy.

Nasze działania w pierwszej fazie polegały na próbie przyłapania ognia, szczególnie od strony budynków mieszkalnych. Udało się to jedynie częściowo. Rozwinięta została linia główna i dwie linie gaśnicze, na których budowę zostały zużyte wszystkie odcinki węży tłocznych jakie znajdują się na wyposażeniu samochodu. W trakcie naszych działań na miejsce docierały kolejne zastępy z OSP w Gąbinie, JRG nr 2 i nr 3 w Płocku, OSP w Dobrzykowie, OSP w Łaziskach oraz OSP w Juliszewie. Zdradliwa piaszczysta droga doprowadziła również do tego, że utknął na niej jeden z samochodów gaśniczych. Notabene taki scenariusz obejmowały również ćwiczenia zorganizowane kilka lat wcześniej w Nowy Duninowie.

Wsparcie kolejnych zastępów pozwoliło opanować sytuację i przyłapać płomienie. Ostatnim punktem było przelanie pogorzeliska. Praca przy temperaturze dochodzącej do 35 stopni była nie lada męcząca, w szczególności w grubych i ciężkich umundurowaniach bojowych.

Apelujemy do wszystkich poruszających się po lasach i ich okolicach o zachowanie szczególnej ostrożności i zwracanie uwagi na to co dzieje się dookoła nas. Zauważenie pożaru w początkowej jego fazie może pozwolić na jego szybkie opanowanie, zmniejszenie szkód, a być może również uratowanie ludzkiego życia, zdrowia lub mienia. W przypadku zauważenia intensywnego zadymienia lub ognia na terenie leśnym należy niezwłocznie zgłosić taki fakt na numer alarmowy 998 – Państwowa Straż Pożarna lub 112 – Centrum Powiadamiania Ratunkowego, szczegółowo opisać sytuację oraz postępować zgodnie z poleceniami dyspozytora.

Siły i środki:

369[M]21 GBA Mercedes-Benz Atego – OSP w Słubicach

369[M]69 GCBA MAN TGS – OSP w Gąbinie

369[M]45 GCBA Tatra 815 – OSP w Dobrzykowie

362[M]25 GCBA MAN TGA – JRG nr 2 w Płocku

363[M]25 GCBA Renault Kerax – JRG nr 3 w Płocku

367[M]78 GLM Ford Transit – OSP w Juliszewie

???[M]?? GCBM Star 29 – OSP w Łaziskach

Zakład Energetyczny