Minęło 80 lat od bombardowania Słubic

80 lat temu 17-go września 1939 roku doszło do nalotów niemieckich samolotów i bombardowania Słubic oraz okolicznych miejscowości.

W wyniku inicjatywy oddolnej pochodzącej od strażaków, przy dużym zaangażowaniu członka OSP w Słubicach, historyka – Sławomira Ambroziaka i Prezesa Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Słubicach – Krzysztofa Dylickiego oraz przy wsparciu naszej jednostki udało się po raz pierwszy zorganizować symboliczną uroczystość, która ma upamiętnić tragiczne wydarzenia sprzed 80 lat.

O godzinie 19:30 delegacja złożona ze strażaków OSP w Słubicach, w składzie: Krzysztof Dylicki – Prezes Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Słubicach, Marek Tarka – Prezes OSP w Słubicach oraz Sławomir Ambroziak – członek OSP w Słubicach, zapaliła znicz przy tablicy pamiątkowej, odsłoniętej w 2018 roku w rocznicę 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości, przy Urzędzie Gminy w Słubicach.

Kolejna część uroczystości odbyła się w naszej strażnicy, z uwagi na niekorzystne warunki atmosferyczne pododdział sformowany został wewnątrz strażnicy. Pododdział poprowadził Komendant Gminny ZOSP RP w Słubicach – Wiesław Cichosz, a w jego skład wszedł poczet sztandarowy OSP w Słubicach (Marek Tarka, Przemysław Adamowicz, Krzysztof Dobaczewski) oraz druhna i druhowie – Aleksandra Witczeska, Krzysztof Dylicki, Sławomir Ambroziak, Marek Bogiel, Zenon Zieliński, Andrzej Dobaczewski, Paweł Rybarczyk, Adam Rączka, Andrzej Żabka, Michał Dylicki. W uroczystości uczestniczył również Proboszcz Parafii w Słubicach Ksiądz Roman Batorski oraz Radni Rady Gminy Słubice Krystyna Wojtalewicz i Marek Bogiel.

Uroczystość rozpoczął dźwięk syreny alarmowej na naszej strażnicy oraz hymn państwowy. Następnie zebrani wysłuchali komunikatu Polskiego Radia informującego o wybuchu wojny, a modlitwę za bohaterów tamtych wydarzeń odmówił Proboszcz Parafii w Słubicach Ksiądz Roman Batorski.

Dalszą część poprowadził Sławomir Ambroziak, który przybliżył wszystkim historię tamtych wydarzeń, a fragment opisujący tamten dzień odczytał historyk Mariusz Bartos. Głos zabrali również świadkowie tragicznych wydarzeń z 1939 roku – Pan Marian Kłoszewski, który mieszkał w tamtym czasie w Grzybowie oraz Pani Wanda Świderska, obecnie sąsiadka straży, a w tamtym czasie mieszkanka Warszawy. Ich opowieści były bardzo interesujące, a momentami zapierające dech w piersiach. Opowiadając swoje wspomnienia Pan Marian Kłoszewski wspominał czas bombardowania, przemarsz wojsk od Słubic w kierunku Iłowa oraz morderstwo dwóch mieszkańców Grzybowa – braci Milczarków. Wspomniał również o granicy między Rzeszą, a Generalną Gubernią, która przechodziła nieopodal Słubic oraz o straceniu Polaków przy Kościele w Słubicach. Pani Wanda mówiła o tym jak mieszkańcy Warszawy kryli się w piwnicach oraz przemieszczani byli do obozu zlokalizowanego w Pruszkowie. Nie sposób jest oddać wszystkiego o czym mówili, ale słuchając tych wspomnień można wyobrazić sobie jakie były to trudne i tragiczne czasy.

 

Głos zabrali również Wiesław Milczarek, strażak OSP w Grzybowie. Jeden z zamordowanych w Grzybowie, w 1939 roku, braci był jego dziadkiem. Przekazał on zgromadzonym historie jakie przekazywane były w rodzinie. O opowieściach rodzinnych oraz uzyskanych od starszych mieszkańców mówił również historyk Mariusz Bartos.

Na zakończenie wszystkim zebranym za przybycie podziękował Prezes Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Słubicach – Krzysztof Dylicki, który nadmienił również, że Ochotnicza Straż Pożarna w Słubicach powstała 15 lat przed rozpoczęciem wojny i mimo braku konkretnych informacji, z pewnością strażacy zaangażowani byli w tamtym czasie w gaszenie pożarów i działania obronne.

Ze wszystkich wypowiedzi wynikało jedno – nigdy więcej nie dopuścić do wybuchu wojny.

Spotkanie zakończył słodki poczęstunek oraz wiele rozmów w kuluarach.